Dopřejte si zdravý spánek – tipy, jak na to

Srp 24, 2011 | Životní styl

Dobře se vyspat je dnes už luxus, který si nemůžeme dovolit tak často, jak bychom si možná přáli. Tedy alespoň většina z nás. Dnešní doba na nás někdy klade přehnané nároky, a tak často zapomínáme, že zdravý spánek je o to důležitější. Víte vůbec na čem spíte? Vyspěte se dorůžova s matrací, která vám sedne.

Všímejte si, v jakém prostředí běžně usínáte, i to vás ovlivňuje. Inspirujte se následujícími tipy pro lepší spánek:

Ráno se neprobouzejte rozlámaní. Vybírejte si takové zdravotní matrace, které vás ochrání před bolavou páteří – například pevný materiál latex. Pokud se vás problémy s bolestivým krkem netýkají, matrace z paměťové pěny vás zaručeně potěší.

• Jak poznáte, že jste objevili kvalitní matraci? Matrace by se měla prohýbat jen na těch místech, kde na ni zatlačíte. Zdravotní matrace, která se přizpůsobí vašemu tělu, je tou pravou. Nezapomeňte také vybrat vhodné rošty do postele pro matraci, kterou si nakonec vyberete. Nechte si poradit ve specializovaném obchodě.

• Nejen matrace a postel, ale i prostředí ovlivňuje kvalitu spánku. Neklidné spaní může pramenit z toho, že v místnosti nevětráte a příliš topíte, optimální teplota v místnosti by se měla pohybovat kolem 19 stupňů. Tělo také špatně reaguje na tlumené světlo, někdy třeba pomůže páska přes oči – to vše kvůli melatoninu, který se tvoří nejlépe za úplné tmy a zajišťuje dobré spaní.

• I barva povlečení a celkové barevné ladění místnosti přispívá ke zdravému spaní. Výrazné barvy ruší. V ložnici je lepší, pokud převažují světlé a tlumenější odstíny, které vás nabijí pozitivní energií a budou mít pro vás uklidňující účinky. Béžová, světle modrá nebo růžová naplní vaše spánkové chvilky pohodou.

• Na závěr stačí snad už jen dodat, že 6-8 hodin kvalitního spánku by mělo stačit. Nevyspalí nebudete, pokud dodržíte 6-8 hodin na uzdě a budete takto spát každý den – vyzkoušejte na vlastní kůži!