Co s muškáty přes zimu?

Zář 16, 2011 | Bydlení

Za okny vesnických chalup našich babiček se muškáty (pelargónie) zabydlely již počátkem tohoto století. Tradice přetrvala, ale podmínky k pěstování těchto vděčných květin se změnily. Jak udržet muškáty v panelovém domě vytápěném ústředním topením? Co s nimi přes zimu? Pro praktické rady jsme se vypravili za zkušenou pěstitelkou, paní Valinovou do Budyně nad Ohří.

"Není to žádná věda, ale s přípravou je třeba začít již v polovině září", doporučuje paní Valinová. "Tehdy zálivku přizpůsobím snižující se teplotě, odstraním uschlé listy a nepřihnojuji, aby muškáty dobře vyzrály a zastavily růst. Podzimní úprava spočívá v seřezání letošních výhonů, které by rostlinu v zimě jen vysílily. Mimojiné, při nedostatku světla se výhony vytáhnou a v horším případě může dojít i k úhynu rostliny. Řezem upravuji jak jednotlivě nasázené muškáty v květináči tak i muškáty v truhlících. Každý výhon seříznu co nejhlouběji (těsně nad kolénkem) a pak muškáty přemístím z venkovního prostředí do skleníku k přezimování, abych zamezila jejich poškození prvními mrazíky. Kdo nemá skleník, může muškáty nechat mezi okny, na chodbě či jiné světlé místnosti. Běžnou péči o muškáty pak omezím pouze na dodržování přiměřené teploty a občasnou zálivku. Přesazování nechávám až na jaro, protože výživa v tomto období nemá smysl. Muškátům je totiž třeba na podzim vytvořit podmínky pro vegetační klid, aby bez úhony přežily nedostatek světla, které milují". Paní Valinová má vyzkoušeno nejvhodnější teplotní rozmezí od 6 do 8 oC a zálivku přiměřenou teplotě, což znamená, že muškáty zaléváme zhruba jednou týdně jen tolik, aby zemina nepřeschla. "Nesmíme rostlině prostě dovolit růst, natož kvést. Pokud se tak stane, ihned změníme prostředí, kde máme muškáty umístěny a nasazené květy bez milosti vyštípneme.

Kromě správného uložení muškátů je také třeba sledovat zdravotní stav rostlin. Muškátům dopřávám dostatek světla a prostoru (i přes zimu), aby se netísnily a pokud zjistím, že je některý z nich napaden, ihned jej odstraním a použiji chemickou ochranu. Proti plísňovým chorobám doporučuji Polyversum či Kuprikol a na škůdce líčím žluté lepové destičky Instop, které účinkují hlavně proti molicím. Vždy je dobré rostliny ještě před zazimováním prohlédnout a ponechat jen pěkné a zdravé rostliny", prozradila na závěr paní Valinová tajemství svých pěstitelských úspěchů.