Úklidové orgie

Zář 10, 2011 | Životní styl

Ať už si to uvědomujeme nebo ne, jednou z jakýchsi lidských přirozeností je hromadění věcí. Určitě to taky znáte. Skříně se nedovírají přestože vy nemáte co na sebe, v zásuvce máte všechny dopisy, vzkazy a polovinu letáků které vám doručili v posledním půlroce, na poličkách se kupí zbytečnosti…

Jak typické. Každá druhá žena nemá co na sebe, přestože její skříň přetéká oblečením. Příčiny mohou být dvě. Buď za to můžou nerozvážné nákupy, během kterých si rády nakoupíme věci jen proto, že jsou třeba zrovna ve slevě, a nebo nejsme schopny rozloučit se třeba se starou sukní, přestože je nad slunce jasné, že do ní už opravdu nezhubneme, vzor jsme vybíraly tehdy snad na maškarní, a stejně jsme ji od doby koupě vytáhly maximálně dvakrát.

Sentiment stranou, je třeba radikální řešení – všechno co jste víc než rok nepotřebovali, určitě nepotřebujete, takže pryč s tím. Možná si říkáte, že těch pár centimetrů, které zabírá na dně skříně ta ošklivá váza po prababičce, nepotřebujete, ovšem centimetr k centimetru, a za chvíli zjistíte, že vlastně bydlíte v malometrážním bytě, by skoro garsonce, přestože vám nájemní smlouva píše černá na bílém 3+1.

Začíná to trošku větší hromádkou novin a reklamních letáků na stole, které si určitě ještě přečtete, pokračuje to tím, že starou žehličku nevyhodíte, i když máte novou, protože co kdyby se jednou hodila, schováváte si vypsané propisky a prasklé hrnky, a končí to tím, že si nemáte doma pořádně kde sednout.

Pokud je vám líto některé věci vyhodit, v pořádku, udělejte dobrý skutek, a dejte své staré šaty charitě. Spotřebiče pak možná vezmou v zastavárně a třeba tak ještě něco vyděláte. Nejde ale jen o peníze, ale hlavně o váš pocit. Ruku v ruce s věcmi, které ukládáme v našem bytě, vršíme nenápadně nepořádek i v nás samých. Když očistíme byt, uvolníme také svůj životní prostor, nebudeme se cítit tak stísnění, nervózní, v našem obývacím pokoji i v naší duši bude najednou více místa na relaxaci, na příjemné spočinutí, při kterém nebudeme nuceni neustále se vypořádávat s přemírou nepotřebností. Navíc méně věcí znamená menší úklid. Tak už se konečně rozhoupejte a pusťte se do úklidových orgií. Určitě nebudete litovat.