Žijte, nepřežívejte!

Zář 24, 2011 | Životní styl

Taky si připadáte neustále unavení, nemáte chuť nic podnikat, a jen přežíváte ze dne na den, znechuceni vším kolem ? Změňte svůj životní styl, a užívejte si každý den naplno!

Stres, únava, a ztráta elánu do života jsou dnes již běžným jevem nejen u starší, ale i u mladé, produktivní generace. Místo toho aby po práci vyrazili ven, s přáteli, bavili se, sportovali nebo s chutí vymýšleli zábavný program pro rodinu či partnera, z práce jdou rutinně nakoupit, po příchodu domů zapnou televizi nebo počítač, přečkají do večera, a ráno zase nanovo. Takové fungování ale není život, nýbrž pouhé přežívání, kterého můžete jednou hořce litovat. Přitom stačí změnit pár drobností, a můžete být zase plní energie jako dříve.

Dobré jídlo, dobrý život

Snídaně je základ, a dobré jídlo rovněž. Pokud odcházíte z domu narychlo a nedáte si ani sklenku džusu, nejen že rozhodně nemůže být vaše tělo ještě „nastartované“ a připravené na podávání pracovních výkonů, ale zkracujete si tím život a přispíváte k přibývání na váze, které málokoho z nás potěší. Jídlo je ale důležité během celého dne, proto jezte pravidelně, a zkuste se alespoň zlehka ohlížet na to, co jíte. Ačkoliv fastfoodové řetězce vaše pravidelné návštěvy jistě těší, lékaři by vám jistě sdělili i pár nepotěšujících zpráv. Ostatně, uvidíte sami, kolik budete mít energie, když jednou jídelníčku trochu odlehčíte….

Myslete pozitivně už od rána

Kolony na silnicích, nepříjemný spolucestující v MHD, špatně naladěný šéf, nebo nepříjemná práce kterou daný den musíte udělat. To je poměrně běžný stav, který vás může snadno rozhodit hned ráno. Zkuste těmto faktorům věnovat co nejmenší pozornost, pusťte si rádio, a myslete na to jak úžasně strávíte odpoledne nebo víkend.

Po práci má být zábava

Nejdřív práce, potom zábava, říká se. Řada z nás si ale i po práci nese pracovní starosti domů, a ochuzuje se tak o jakékoliv potěšení. Jakmile vám tedy skončí pracovní doba, zkuste hodit pokud možno všechny myšlenky na práci za hlavu, a užívejte si. Sportujte, běžte nakupovat, za kulturou či zábavou, nebo klidně seďte doma u televize, pokud je to vaše přání, ale vyvarujte se bezmyšlenkovitému přepínání a sledování pořadů které vás nezajímají. Raději si půjčete dobrý film nebo stáhněte dva díly oblíbeného seriálu, koukněte se na ně, a pak televizi vypněte. Základem je především plánování. Nejpozději po cestě domů z práce byste měli mít jasno, co budete to odpoledne dělat, a kolik času vám to zabere, jinak hrozí to, že se opět budete převalovat z jedné strany gauče na druhou, a přepínat mezi kanály televize.

Rozmazlujte se a těšte se

Samozřejmě nikdo z nás nemůže jezdit na dovolenou desetkrát do roka nebo si užívat denní lázeňský servis. Přesto se snažte jednou za týden či dva zpříjemnit si život třeba relaxační masáží, příjemnou romantickou večeří s partnerem (třeba i doma), posezením u vínka, výletem nebo zkrátka čímkoliv co by vás nadchlo, na co byste se těšili, a co byste si pořádně užili, a co by nějak vybočovalo z vaší každodenní rutiny.