Čím voní podzimní zahrada? Buchtami přece!

Lis 10, 2011 | Bydlení

Zmarličník japonský (Cercidiphyllum japonicum) je úhledný rozložitý keř s půvabnými, hebkými srdíčkovitými listy, které mají v době vegetace jasně červený řapík a krásnou světle zelenou barvu. Zmarličník ovšem není jen tak nějaký keř.

Je to cizinec, jak je to patrné už z názvu. Je to keř ryze okrasný, ale dá se o něm také říci, že je pěkný čtverák. Jak to?

Tak předně: Nechá si říkat "japonský", a přitom ve skutečnosti pochází z Číny.

Dále, nechává se řadit mezi keře (v mládí je vysloveně roztomilý), ale pokud mu dáte možnost, doroste vám klidně i do výšky třiceti metrů!

A do nejvydařenějšího "čtveráctví" se pouští vždycky na podzim. Používá k tomu listy, ta svá ducatá srdíčka jak vykrájená z kynutého těsta. Vybarví si je do zářivě čisté něžné žluti a zároveň v nich změní chemické složení jistých vonných látek. No a pak to přijde: Listy se těsně po opadu silně "rozvoní", a do celého okolí se roznese typická, nezaměnitelná vůně ‒ vůně čerstvě upečených  buchet! Toto aroma je tak působivé, že se většině kolemjdoucích opravdu začnou sbíhat sliny, a pokud blízko vaší zahrady má svůj krámek pekař nebo cukrář, budou vám za tento podzimní zmarličníkův žertík určitě náramně vděční.

Pro úplnost ještě dodejme, že zmarličník a jeho vůně bývají řazeny mezi věci nepoznané a tak trochu záhadné: Tu vůni se totiž zatím nikomu nepodařilo zachytit, a tedy identifikovat, chemicky rozluštit. Ví se jen to, že vůni působí silně těkavá látka, která je v listech přítomna pouze krátce po opadu a během sušení rychle vyprchá ‒  proto se dodnes nepodařilo zjistit její chemické složení.

Pro nás, milovníky zahrady, to ale není podstatné. Nás tento cizokrajný keř mile potěší, když nám ( i sousedům a kolemjdoucím) zpestří podzim svým neobvyklým žertíkem v podobě buchtové vůně.