Dejte si pozor na ztrátu identity

Lis 15, 2011 | Peníze, Životní styl

Třetina uživatelů mobilních telefonů do nich ukládá citlivé údaje. Ruku na srdce – která z vás v něm nemá uložený PIN, přístupová hesla k bankovním účtům nebo soukromé informace týkající se narozenin a dalších osobních údajů? Možná si ani neuvědomujete, jakému riziku se vystavujete.

Největší nebezpečí představuje připojení telefonu k internetu. Vlastně tak otvíráte bránu svým datům do světa, a pokud nevíte, jak svá data zabezpečit, můžete je nevědomky s někým sdílet. Odborníci očekávají, že letos se k internetu připojí přibližně miliarda mobilních zařízení na celém světě. Když si vezmete, že prostřednictvím těchto přístrojů platíte účty, vyřizujete osobní korespondenci a shraňujete citlivá osobní nebo firemní data, určitě budete souhlasit, že zabezpečit svá data je opravdu důležité.

Pro počítačové (a mobilní) piráty je určitě skvělá zpráva, že většina uživatelů mobilních telefonů nevyužívá žádné zabezpečení a polovina uživatelů si do telefonu zapisuje také důležité PINy a přístupová hesla. Jak jednoduchou pak mají cestu ke zneužití nepovolané osoby… „Nejčastější chybou je nepoužívání hesel pro vstup do mobilního zařízení. Kdokoliv se tak může do vašeho telefonu ve chvíli vaší nepozornosti, či při ztrátě zařízení, dostat a zneužít jej. Další velkou chybou jsou nezabezpečená data na paměťových kartách v těchto zařízeních a také nezabezpečené vstupy do firemních systémů skrze mobilní zařízení. Lidé také podceňují nezabezpečené využívání technologií bluetooth a wifi,“ popisuje Milan Chromý ze společnosti AutoCont.

V extrémních případech se tak může opravdu stát, že přijdete o svou identitu, aniž byste o tom věděli. Pokud vám někdo vykrade telefon (ale týká se to i dnes tak moderních tabletů), snadno bude třeba telefonovat na váš účet nebo převádět peníze z vašeho internetového bankovnictví.