Namlátit nebo vyslechnout? Aneb jak na puberťáky?

Lis 24, 2011 | Rodina

Puberta vždy neočekávaně naruší chod rodinné atmosféry. Na toto zkouškové období se nelze připravit dle stanoveného schématu a ani neexistuje jedinečné řešení, které by zamezilo přívalu nových problémů. Přeci jenom se dá nalézt řešení, jež pomůže leckterým situacím předcházet a minimalizovat nepříjemné dopady.

Člověk prochází v pubertě specifickou fází života a snaží se zařadit do společnosti po svém, což vždy nemusí být shodné s vaším názorem a rodičovským úsudkem. Nabízejí se dvě zcela odlišné varianty, jak tento vztahový problém řešit. Jedna část rodičů si pevně stojí za svým a mnohdy neadekvátním způsobem se snaží potlačit nově vznikající vzdor své ratolesti. Ta druhá část se stáhne do ústraní a nechá potomkovi volnou ruku. Ideální nastavení se skrývá někde uprostřed. Držte se následujících rad a pokuste se ladnými kroky dostat ze začarovaného kruhu.

Nezávislost

Nechte dospívajícímu dítěti větší svobodu a respektujte jeho nově vyžadovanou potřebu týkající se postupného osamocování. Vyvarujte se typických rodičovských rad a nenuťte ho, aby své problémy a životní směr volilo po vašem. Namísto vděku a pochopení se setkáte s nepříjemnou vlnou odporu.

Rodinné večeře

Důležitou součástí každé dobře fungující rodiny je společná večeře. Dbejte na to, abyste se setkali u jednoho stolu, kde se dají pozvolna probírat žhavá témata. Pospolitost je v tomto věkovém období důležitá. To, že si každý svůj talíř odnese do jiného pokoje, nedělá dobrotu. Probírejte všední záležitosti a nechte potomka, ať se sám zapojí do diskuze. Může to chvíli trvat, ale trpělivost je v tomto ohledu velmi důležitá.

Přání na dobrou noc

Možná se vám zdá, že v pubertě děti o rodičovskou lásku nestojí, ale opak je pravdou. Neznamená to, že je budete líbat na čelo, ale popřát dobrou noc je určitě potěší, i když to na venek nepřiznají.

Společný čas

Nezalézejte do ústraní a snažte se své dítě zapojit do společných aktivit. Určitě víte, co má rádo, tak to překousněte a podívejte se s ním na jeho oblíbený seriál v televizi nebo ho požádejte, aby vám pomohlo s umytím auta či přípravou večeře. Neztrácejte naději a pokoušejte se podbízet, jak jen to jde.