Opruzeniny? Vaše dítě trápit nemusí

Lis 23, 2011 | Rodina

Vyskytly se u vašeho miminka pupínky, stroupky, zrudnutí pokožky? Je vaše miminko při ošetřování a přebalování neklidné a rozmrzelé? Nejspíš se jedná o opruzeniny. Opruzeniny se nejčastěji vyskytují v kojeneckém věku, ale mohou přetrvávat až do věku batolete.

Co dělat, když už se u vašeho děťátka s opruzeninami setkáte? Důležitá je pravidelná péče o plenkovou oblast. Při přebalování dbejte na to, abyste důkladně očistili kůži od zbytku stolice proudem vody nebo čistícími ubrousky. Nechte dítě při přebalování chvilku nahé. K jeho kůži tak proudí vzduch, a ta pak může dýchat. Uvidíte, že miminku se to bude líbit. Na osušenou kůži patří ochranná mast určená pod plenky nebo mast proti opruzeninám. Vhodná je také zinková pasta nebo kalciová mast, která zvyšuje obranyschopnost kůže. Při přebalování preferujte pleny na jedno použití, dbejte přitom na jejich kvalitu. Pokud přesto dítě trpí opruzeninami, zkuste vyměnit značku plen.

Malinké dítě nemusíte koupat každý den, při koupání pak používejte dětská mýdla s obsahem glycerinu. Mýdlo používejte pravidelně jen na místa vlhké zapářky, tzn. ruce, nohy a zadeček. Do koupele je také vhodné přidávat výluh z měsíčku lékařského nebo slezu. Několik lžic sušené byliny spaříte vodou, necháte pět minut louhovat a přecedíte do koupele, která má mít teplotu 36 – 37°C.

Miminko oblékejte do přírodních materiálů. Na dětskou kůži patří bavlna, nikoli látky s příměsí syntetických látek, které zamezují přístupu vzduchu a odvod potu od pokožky dítěte. Každé nově zakoupené prádlo přeperte v kvalitním pracím prostředku určeném pro praní jemného dětského prádla.

Pokud budete dodržovat těchto několik základních pravidel, budete vy i vaše miminko spokojené a usměvavé.