Pozor na manipulátory

Lis 22, 2011 | Životní styl

Máte pocit, že vaše skutky, činy a jednání nejsou vždy v souladu s vaším vnitřním přesvědčením?  Asi v tom nebudete sami.  Jenže, dokážete to zarazit, nenechat sebou manipulovat a jednat jen podle svého vlastního já?

Co vlastně manipulace je? Odborníci takto označují vědomé, ale i nevědomé neférové jednání. Manipulátora většinou poznáte velmi rychle – mluví nejasně a nekonkrétně.

Jen si vzpomeňte sama, kdo a kolikrát se vás snažil dotlačit do situace, v níž jste se nacházet nechtěla.  Jistě se vám vybaví také konkrétní lidé, kteří zvláštní schopností zvanou manipulace disponují. Mezi veřejně známými osobami to jsou politici, ekonomové, ale také marketingoví pracovníci a tvůrci reklam. V osobním životě to může být kdokoliv – rodiče, kamarádka, kolega nebo přítel.

Jak se útokům manipulátora bránit? Jediné, co opravdu zabírá, je asertivní chování.  Naučte se říkat jasné a konečné NE a uvidíte, jak rychle se dostaví úspěch. Důležité je vytrvat a za svým rozhodnutím si opravdu stát. Vaše protistrana nakonec pochopí, že to myslíte vážně.  Manipulátor potřebuje, abyste s ním hrála jeho hru podle jeho pravidel.  Vaším úkolem je na pravidla této hry nepřistoupit. A je jedno, jestli se jedná o pracovníka telemarketingu nebo kohokoliv z rodiny.

Asi každá z nás někdy použila taktiku, která by se dala označit za manipulativní. Koneckonců, říká se, že ženy jsou v tomto směru velmi učenlivé. Nemusíte se ale hned bát, že se z vás stává despotický manipulátor. Dokud to bude jen "někdy", můžete být v klidu a drobné manipulativní úskoky vesele používat.