Jen přírodní oleje nezpůsobí zdravotní potíže

Pro 1, 2011 | Bydlení, Životní styl

Kousek přírody do bytu vnesou vůně esenciálních olejů. Kromě příjemného aroma mohou mít i zdravotní nebo relaxační účinky. Zásadně je však třeba vybírat pouze z přírodních produktů.

Kalendářní zima je dobou, kdy zejména ženy mají potřebu šířit bytem libé vůně. Pocházejí-li z výparů esenciálních olejů, stalo se tak trochu módou nazývat jejich vdechování aroma terapií. A to bez ohledu, zda lidé opravdu chtějí léčit nějaký neduh, a nebo třeba jen potřebují  přehlušit zápach po vařeném zelí.

V každém případě by však do lampiček a jiných odpařovačů měly patřit jen olejíčky přírodního původu. Inhalace syntetických výrobků totiž může způsobit vleklý chrapot, žaludeční nevolnosti, silné bolesti hlavy. Astmatikům – alergikům docela spolehlivě přivodí záchvat dušnosti.

Rozum ať stojí na stráži

Není málo spotřebitelek, které esenciální olej vybírají jen podle vůně. Ani si neuvědomují, že se jedná o produkt, který při špatném užívání může i zdravotně uškodit. Častým omylem je výběr syntetického preparátu. Takový produkt by měl označit už výrobce. Jenže mít na lahvičce nápis "syntetický esenciální olej", to není právě dobrý marketingový tah.

Výrobci tedy „neurozenost“ oleje skrývají rafinovanými tituly: vonné esence, oleje do aroma lamp, vůně přírody… Ovšem pozor, i velmi známé aromatické bylinky mohou mít za zády chemického dvojníka.  Namátkou: heřmánek, smrk, lotos, konvalinka, fialka…

Další typ výrobku schovává svůj syntetický původ do rádoby přírodního kabátku. Zde musí stát na stráži zdravý rozum. Kdo kdy slyšel o tom, že by se pro svou příjemnou vůni sbíral například brčál? Milovníci čaje se podiví nad „voňavkou“ nazvanou zelený čaj a každý zahrádkář vám řekne, že zelené jablko nanejvýš shnije, ale určitě předtím libě nevoní. Přivezli jste si z Balkánu či Středomoří pravý růžový olej? Prodává se v lahvičkách tenkých jako pipeta, tak je vzácný a drahý. Není vám divné, že za něj u stánku v tržnici chtějí jen padesát korun?

Jak poznat přírodní produkt?

  • Aromatické esence je nejlepší vybírat v prodejnách s přírodninami, keramikou, se zdravou výživou nebo s dárkovým zbožím.
  • Prodávající by měl mít – kromě odborných vědomostí – pro zákazníky k dispozici certifikát o zdravotní nezávadnosti zboží, případně „prohlášení o shodě“.
  • Zavedené firmy dodávají zboží  s informačním letákem. Je prospěšné si jej před prvním nákupem vyžádat a prostudovat.
  • Přírodní olej nemusí být přemrštěně drahý (může mít například nižší koncentraci, aby byl cenově přístupnější). Obvykle ale bude označen latinským názvem rostliny – to je poměrně bezpečné vodítko.
  • Velcí výrobci také „nenápadně“ odlišují přírodní a syntetické řady barvou etikety.