Nebezpečné hračky

Pro 7, 2011 | Rodina

I na našem trhu se objevují hračky, které mohou děti zranit, nebo jim jinak ublížit. Jsou to především plastové hračky obsahující nadlimitní množství ftalátů. Ty jsou nebezpečné hlavně pro malé děti, které „zkouší“ svět ústy. Vše dávají do úst, a tím se tyto škodlivé látky dostávají do jejich těla. Na co si dát při koupi hraček pozor, aby dětský úsměv pod vánočním stromečkem nevystřídal rychlý pláč a bolest?

 

Kde hračky nakupovat, abychom se vyhnuli těm špatným?

Nikdy nemůžeme mít stoprocentní jistotu, že na takové zboží nenarazíme. Menší pravděpodobnost, že zakoupíme nebezpečnou hračku, máme ale vždy v kamenných obchodech. Nekupujte předměty pro děti na tržištích a hračky neoznačené výrobcem. Nízkou cenu můžete zaplatit daní mnohem vyšší, a to zdravím vašich dětí. Pamatujte, že to, co zakoupíte za velmi nízkou cenu, asi nebude kvalitní.

Jak si hračky před koupí otestovat?

Před zakoupením hračky nebo sportovní potřeby pro dítě si zboží důkladně prohlédněte a osahejte. Předmět nesmí mít ostré hrany, nesmí se dát snadno rozložit na malé části, které by dítě mohlo vložit do úst, polknout nebo se jimi zadusit. Pokud jde o kola a další vozítka, požádejte, zda se dítě smí projet. Kontrolujte, zda se kola a balanční kolečka neohýbají, nejdou snadno sejmout nebo nemá vozítko nekryté části, např. řetěz, kde by mohla uvíznout drobná dětská ručka. Také zkontrolujte, zda se kolo nepřeváží dozadu při zaklonění dítěte. Vždy požadujte po prodejci návod v českém jazyce a záruční list s uvedením výrobce.  

Zbývá jen popřát vašim dětem radost z dárků a vám krásné a bezstarostné chvíle při hře s dětmi.