Pleť má v zimě vyšší nároky na péči

Pro 29, 2011 | Krása, Životní styl

Pokožka obličeje je jediná část těla, kterou vystavujeme i největšímu mrazu nahou. Proto vyžaduje speciální péči. Zvýšenou pozornost potřebuje kůže obličeje zejména pobýváme-li v zimě na horách. Při péči o pleť lze využít přírodních prostředků, které lahodí pokožce a neublíží peněžence.

Raději žádná voda

Třebaže se tvářičkám zarudlým z pobytu v mrazivém počasí říká "zdravá červeň", musíme pamatovat, že prudké teplotní změny a pobyt v mrazivém a větrném počasí kůži našemu obličeji příliš neprospívají. Největší zátěž na pleť je střídání tepla a zimy, které negativně působí na schopnost regenerace kolagenových vláken. Pleť je pak méně elastická a urychluje se vznik vrásek.

Když máme v plánu pobývat v zimě na čerstvém povětří, musíme tomu přizpůsobit již ranní hygienu. Je lepší ráno se raději vůbec nemýt vodou, obličej si jen lehce přetřeme pleťovým mlékem. Po  očistě si do pokožky vklepeme dostatečné množství mastného krému, a to takového, který se hodí i na denní použití. Je-li venku pod nulou, neužíváme přes den žádné hydratační krémy a pleťová mléka. Můžeme se naopak trochu přepudrovat, protože tím chráníme pokožku před mrazem. Samozřejmě se nebudeme pudrovat na horách před lyžováním.

Horské sluníčko může i škodit

Ve vyšších polohách je vhodné chránit pleť krémy s vyšším UV filtrem, a to i v případě, že slunce se schovává za mraky. Na horách bývá pleť přesušená a někdy i podrážděná. Abyste tomu předešli, pořiďte si speciální zimní krém, který obsahuje zvýšené množství tukové fáze a je obohacen vitaminem E. Vitamin E zlepšuje prokrvení pleti a chrání před negativními vlivy UV záření. Takový krém je vhodný rovněž pro děti. Při aplikací bychom neměli zapomínat na rty, uši a oči. Při horském opalování volte krém se silným protislunečním faktorem. 

Kosmetika skoro zadarmo

Když se večer odlíčíme a umyjeme vlažnou vodou, je dobré si ošetřit obličej ještě pleťovou vodou vyrobenou ze sušených rostlin. Připravíme si jednu lžičku sušeného kořene proskurníku lékařského (ibišku), jednu lžičku lipového květu (drceného nebo nálevový sáček) a jednu lžičku medu. To zalijeme 250 ml vody a přikryté vaříme deset minut. Odvar necháme chvíli odstát, přecedíme do čisté lahvičky a uložíme v chladničce. Takto připravená bylinková voda má na pleť blahodárné účinky.

Pro mastnou nebo normální pleť se hodí sněhové obklady.  Do ubrousku zabalíme osm lžic čistého sněhu a uděláme z něho placičku. Tu si přikládáme k tvářím. Přitiskneme ji k pokožce, necháme chvíli působit a přiložíme na další místo, obzvlášť na podbradek. Obklad přikládáme několikrát po sobě, až pokožka dostatečně prochladne a a z ubrousku začne kapat voda. Tuto proceduru děláme před spaním a také po aplikaci nočního krému.