Podzimní deprese prý neexistují

Pro 14, 2011 | Životní styl

Poslední roky se plní ambulance psychologů stále častěji. Lidé si každý podzim stěžují na deprese. Odborníci však upozorňují na to, že se ve většině případů jedná o špatnou náladu a únavu, kterou si lidé mylně vykládají jako podzimní depresi.

„Často v našem okolí slýcháme, že má někdo depresi. Je ale třeba rozlišovat depresi a smutnou náladu. Zatímco smutná nálada je přechodná, deprese je déletrvající nemoc. Depresivní člověk prožívá beznaděj, smutek, prázdnotu, nedokáže se radovat, redukuje svoje povinnosti, ztrácí energii i vůli, není schopen plnit své každodenní povinnosti. Je tedy rozdíl, když se nám ráno nechce vstát, protože nás čeká nepříjemný den, a tím, že vstát prostě nemůžeme, protože na to nemáme dostatek síly,“ popisuje psycholožka Vladana Skutilová.

Na psychiku má vliv současná ekonomická situace

Psychická kondice u lidí středního a vyššího věku klesá. „Souvisí to s politickými a ekonomickými změnami. Lidé se bojí zdražování a ztráty zaměstnání. Ti, kteří práci nemají, toto období prožívají daleko hůře,“ říká pedagožka Eva Fruhwirtová. Nálada ve společnosti je celkově velmi vyostřená, což ukazují různé průzkumy. Lidé nejsou spokojeni s politickou scénou, s ekonomickou situací a také se stavem demokracie po dvaadvaceti letech. To vše se ve spojení s krátkým dnem a letošní dlouhou inverzí podepisuje na špatné náladě.

Lidé se neumějí vyrovnat s Vánocemi a koncem roku

Ke špatné náladě přispívá také předvánoční shon, který začíná už v listopadu. „Obchody jsou přeplněné, lidé vystresovaní, v práci je potřeba uzavřít rok. Získáváme tak pocit, že nic nestíháme a začnou nám vadit i lidé na ulici,“ popisuje Eva Fruhwirtová a dodává, že tato cesta vede ke kolapsu a problémům v rodině.

Jestli i vy máte pocit, že vám na zádech visí obrovský balvan, který vás musí každým okamžikem zavalit, rychle zvolněte. Přestaňte se honit za co největším počtem upečeného cukroví, hromadou dárků a prostě si jen užívejte krásu vánočních svátků.