Připravte auto na zimní dovolenou

Pro 12, 2011 | Životní styl

Blížící se svátky, pololetní i jarní prázdniny vysloveně lákají k výletu nebo kratší dovolené na zasněžených horách. Zimní cestování může být krásné, zároveň je ale mnohem rizikovější, než to letní. V čem? Třeba v pneumatikách. Předpokládáme, že všichni už dávno jezdíte na těch zimních. I tak byste ale před delší cestou měli provést jejich kontrolu.

Změřte hloubku dezénu

Hloubka dezénu by u zimních pneumatik neměla klesnout pod hranici 4 milimetrů. Nová nesjetá zimní pneumatika s hloubkou dezénu okolo osmi milimetrů si dokáže dobře poradit s kluzkou vozovkou, sněhem i extrémním stoupáním a klesáním, se kterými se řidiči při cestování v horách běžně setkávají. Se vzrůstající mírou opotřebení vzorku však pneumatika svoje schopnosti rychle ztrácí. „U pneumatik s hloubkou dezénu je brzdná dráha při hloubce 4 milimetry o polovinu delší než u zcela nových pneu. Pokud řidič riskuje a pojede na pneu s hloubkou dezénu jen 2 milimetry, prodlužuje se brzdná dráha až o 70 %,“ vysvětlil Vojtěch Schwangmaier z internetového obchodu Pneumatiky.

Zkontrolujte tlak v pneumatikách

Před každou delší cestou byste měli zkontrolovat míru nahuštění pneumatik. Správný tlak ovlivňuje nejen životnost pneumatik, ale i jízdní vlastnosti vozu. Příliš nahuštěné pneumatiky ztrácí svojí přilnavost, při nízkém tlaku klesá ovladatelnost vozu a brzdná dráha se prodlužuje. Optimální hodnotu nahuštění pneu naleznete ve velkém technickém průkazu vozidla a v manuálu vozidla, u některých aut je uvedena také na víčku nádrže. V zimě a chladném počasí je doporučeno hustit pneumatiky o 0,2 baru více, než předepisuje výrobce automobilu. S klesající teplotou se totiž objem vzduchu zmenšuje a v důsledku toho pneumatika ztrácí svůj předepsaný tlak. Ten je výrobcem stanoven při teplotě 20°C.

Nezapomeňte na sněhové řetězy

Při cestování v horském prostředí se můžete setkat se značkou Sněhové řetězy, která stanovuje povinnost nasadit řetězy alespoň na hnací nápravu vozidla. Ačkoliv sněhové řetězy nejsou součástí povinné výbavy vozidla, na dovolené v horách by v autě rozhodně neměly chybět. Vybrané horské úseky jsou často opatřeny dopravní značkou, která motoristům přikazuje nasazení sněhových řetězů. Při jejich nákupu je třeba zohlednit především rozměr plášťů pneumatik, zaměřte se však i na značku a konkrétní model vozu. Pokud si s výběrem vhodné velikosti sněhových řetězů nevíte rady, obraťte se na odborníci.  Před první použitím si nasazování řetězů vyzkoušejte pěkně v klidu třeba na rezervním kole. Za vydatného sněžení nebo v mrazu se vám to bude určitě hodit.