Rozkvetlé vánoční květiny: Do čeho je obléknout?

Pro 22, 2011 | Bydlení, Životní styl

Málo platné, třebaže v Čechách bývalo zvykem zdobit na Vánoce obydlí větvičkami jehličnanů a jmelím, rozkvetlá hrnková květina dodá bytu větší noblesu. Výběr v zimě kvetoucích pokojových rostlin je však omezenější. Jaké pro ně zvolíme květináče? A dokážeme se o ně starat tak, aby vydržely i do příštích Vánoc?

Stálicí mezi „vánočními“ květinami jsou křehké cyklameny, bramboříky. Vyskytují se v barevné škále od bílé přes růžovou a k tmavě nachové. (Ne nadarmo se specifickému odstínu červeni říká cyklamenová.) Ale ouha. Tato rostlinka má ráda teplotu mezi osmi až 12 stupni Celsia. Musíme ji proto držet nejlépe na okenním parapetu nejchladnější místnosti a pro parádu ji jen na chvíli přenést do slavnostní místnosti. Brambořík vynikne v jednobarevném obalovém květináči. Příliš nápadný „hrnek“ by odváděl pozornost od jeho podivuhodných květů.

Jen ne umělé kytky!

Trochu extravagantnější aranžérskou nádobu snese vánoční hvězda. Nic se nestane, když bude její květináč ozdoben (vkusnými) vánočními motivy nebo bude hrát zlatavými tóny. Tato mexická rostlina, před lety v Čechách naprosto neznámá, se dočkala trochu smutného osudu. Někdy totiž působí velice „lacině“. Na vině jsou její umělohmotné napodobeniny, které se na nás valí z šestákových obchodů. Těch se každopádně vyvarujme. A vůbec všech umělých „květin“, jestliže nechceme, aby náš byt působil jako pouťová střelnice.

Vánoční kaktus je ošidná květinka. Pěstujeme-li ho doma delší dobu, málokdy se nám odmění přesně načasovanými květy. Koupíme-li ho nakvetlý v květinářství, někdy opadá ještě před Silvestrem. Vánoční kaktus není žádný cestovatel a změna místa mu vyloženě neprospívá, a to zejména v době květu. Pro jeho spadající girlandu „lístků“ zakončených květy není třeba příliš přemýšlet nad květináčem, většinou jej nebude vidět.

K  dalším „vánočním“ květinám v kořenáči patří hvězdník (amarylis) – efektní trs liliím podobných bílých až ohnivých květů na dlouhém štíhlém stonku. Vzorovaný květináč mu vyloženě sluší.

Krásná je i azalka, starosvětská květina našich prababiček. Proto se nic nestane, přizdobíme-li její květináč biedermaeyrskou krajkovou manžetou. Ovšem i azalka nás bude po svátcích úpěnlivě prosit o chladnější místnost.

Se ztrátami musíme počítat

Jak vánoční květiny zachovat? Těžko. Smiřte se s tím, že snad kromě vánočního kaktusu všechny nejspíše uhynou. Jejich pěstování vyžaduje čas, trpělivost a speciální podmínky (lze vyčíst v pěstitelských příručkách a na specializovaných webech). Nejlepší radou je připsat jejich nákup na oltář vánočních výdajů a svátcích je pro klid svědomí věnovat někomu, kdo se pěstováním pokojových rostlin soustavně zabývá.