Smím prosit?

Pro 26, 2011 | Zajímavosti, Životní styl

Milujete tanec a taneční parket je téměř vaším druhým domovem? Pokud jste alespoň na jednu otázku odpověděli ano, pak určitě čtěte dále a přijměte pozvání do Vídně, města valčíků, plesová sezóna zde totiž už brzy začne.

 

 

Plesová sezóna čeká

Vídeň, hlavní město Rakouska, je respektovanou metropolí valčíků. Vždyť právě zde spatřil kdysi tento tanec světlo světa. Již po několik staletí se v době plesové sezóny na mnoha místech rozezvučí charakteristické tóny a taneční páry v nádherných plesových šatech ladně plují po parketu. Každý rok se ve Vídni koná na 300 plesů a od ledna až do poloviny března se město valčíků oddává nevázanému veselí masopustu. Tříčtvrteční takt přitom příjemně doplňuje nádherná hudba, a nabízí tak potěšení z tance podle nejrůznějšího vkusu.

Letošní plesová sezóna bude zahájena na Silvestra Císařským plesem v majestátním prostředí Hofburgu. Mezi další a zvláště působivé události patří ples majitelů kaváren (10. 2. 2012), který přitahuje do vídeňského Hofburgu a sálů Reduty každý rok kolem 5 000 návštěvníků. Mnoho hostů pak zakončí noc v proslulé kavárně Landtmann, kam je stylově dopraví fiakr.

Dlouholetou legendou je také Ples v Opeře (16. 2. 2012) pořádaný každoročně v historické budově Vídeňské státní opery. Tento den se nabízí jedinečná příležitost, kdy si můžete prohlédnout světoznámé operní divadlo na okružní třídě Ringstrasse nejenom z hlediště, ale také uprostřed mnoha hvězd ze světa hudby i ze „zákulisí“.

Vídeň tančí

Jeviště města se opět naplní tancem za doprovodu příjemné a rozmanité hudby. A co na vás ve městě hudby a tance v právě probíhající sezóně čeká? Ve Vídeňské státní opeře jsou v sezóně 2011/2012 na programu hned čtyři baletní premiéry: La Sylphide v choreografii Pierra Lacotta – romantický balet par excellence, díla Rolanda Petita, Galapředstavení na počest Rudolfa Nurejeva 2012 a Stravinského Violin Concerto od George Balanchina. Fanoušci baletu se ale také mohou těšit na klasiku: Šípková Růženka, Anna Karenina a Don Quijote. Různorodé baletní večery, včetně úspěšné produkce Schritte und Spuren, propůjčí jeviště moderním choreografiím.

Ve vídeňské Lidové opeře jsou na herním plánu Le Concours, Marie Antoinette a oblíbené baletní představení pro celou rodinu Max und Moritz. Kromě toho bude připraven taneční program k Orffově Carmině Buraně, Debussyho Faunovu odpoledni a Ravelovu Boleru.

Nikoli klasický balet, ale stejně dokonalé ovládání těla je možno obdivovat ve vystoupení legendární taneční skupiny Lord of the Dance. Michael Flatley představí ve dnech 11. a 12. května 2012 svou velkolepou stepařskou show ve vídeňské Stadthalle.