Tradiční vánoční květiny

Pro 15, 2011 | Bydlení

Je tu čas neutuchající harmonie a příjemných dnů s příslibem klidu a míru. Vánoční svátky v nás probouzejí pozitivní náladu a my se jí všemožnými doplňky snažíme ještě více umocnit. Stromek se majestátně tyčí vedle sedací soupravy a tu a tam krátce problikne. Ledabyle zavěšené ozdoby nesou stopy po dětských ručičkách a my přemýšlíme, na co jsme v tom spěchu zapomněli.

Ke každým Vánocům patří i typická vánoční květina. V našich končinách je nejvíce známou Vánoční hvězda neboli Euphorbia pulcherrina, ale není zdaleka jediná.

Vánoční hvězda

Také se jí říká Kristova noha a jde o nejčastěji se vyskytující květinu na našich stolech. Svůj původ našla v dalekém Mexiku a právě o Vánocích se její svrchní list zbarvuje do  krásné červené barvy. Dopřejte jí světlé místo a ona se vám na oplátku odvděčí svou dlouhověkostí. Vyhledává příjemné pokojové teploty. Nezapomeňte ji zalévat pouze v minimálních dávkách. Substrát udržujte v optimální konzistenci. Nesmí být suchý ani vlhký.

Vánoční kaktus

Kdo by to řekl, že by kaktus mohl být symbolem takové tradice, jako jsou vánoční svátky a přece je tomu tak. Kolébkou rostliny Zygocactus je deštný prales v oblastech Střední a Jižní Ameriky. Ty nejlepší kousky ze všech mohou dosáhnout až metrové výšky. V období Vánoc se celý zahalí do krásných hvězdicovitých různobarevných květů. V době kvetení mu dopřejte trochu tekutého hnojiva a umístěte jej na slunné místo, jen tak vás bude obdarovávat radostí při každém pohledu na něj.

Brambořík

Z latinského slova Cyclamen pochází naše třetí typicky vánoční rostlina s nádechem příjemné atmosféry. Původem je ze Středomoří. Její vzrůst se pohybuje mezi 30 – 40 centimetry. Bramboříky zdobí různobarevně sladěné květy s výrazným žilkováním. Najděte jim příjemné místo s dostatkem světla, kde nebudou vystaveny přímému slunečnímu svitu.