Vánoce – zvyky, které odvál čas

Pro 21, 2011 | Rodina, Životní styl

Možná si ještě vzpomínáte na kouzelné vánoční zvyky, které nastolovaly opravdovou atmosféru s příslibem příchodu vánočních svátků. Je smutné, že se spousta z nich pomalu vytrácí. Připomeňme si, jak to tenkrát za časů našich babiček vypadalo, připomeňme si tu pohodovou atmosféru plnou dětského smíchu.

Lití olova

Jde o jeden z nejznámějších zvyků, jehož kořeny sahají do dávné minulosti. Tato tradice se v celé své kráse zachovala až do dnešních časů, kdy za pomocí kovové nádobky rozžhavíme kousek olova a poté ho lijeme do studené vody. Podle tvaru odlitku se věští budoucnost a další skutečnosti, na které se těšit. Díky nízkému bodu tání olova to jde velice snadno.

Krájení jablka

Jakmile se slavnostně ukončí štědrovečerní stolování posledním cinknutím příboru, přechází se ke krájení jablíček. Řez se vede kolmo ke stopce a měl by nám odhalit tvar vnitřní části ovoce. V případě, že naleznete pěti a vícecípou hvězdu, tak se příští rok opět všichni ve zdraví sejdete u jednoho stolu. Pokud nastane situace, že je hvězda čtyřcípá nebo ve tvaru kříže, nevěstí to nic dobrého. Jeden z vás totiž onemocní nebo zemře. Pokud si chcete zajistit úspěch, tak sáhněte po velkém a zdravém jablku.

Lodičky

K tomuto vánočnímu zvyku vám postačí lavor s vodou, svíčky a vlašské ořechy zbavené jádřinců. Vánoční svíčky nahřejte a nakapejte vosk do skořápek, bude sloužit jako úchyt pro samotnou svíčku, ovšem tu nalámejte na menší kousky, aby vám nepřevracela lodičku. Skořápky se zapálenou svíčkou vpusťte všichni zároveň na vodu, ta která vydrží nad hladinou svítit nejdéle, přinese svému zhotoviteli dlouhý a šťastný život. Taktéž se dá věštit ze samotného pohybu loďky. Ta, která se drží při kraji, symbolizuje, že se majitel bude následující rok držet doma, v opačném případě vyrazí do světa.

Zvyky, které už upadly v zapomění

  • Knedlík – jakmile si slečna není jistá výběrem mezi nápadníky, schová papírek s jejich jmény do knedlíků. To jméno, které se objeví v prvním rozkrojeném knedlíku, je jméno vyvoleného.
  • Stíny – po večeři se zhasne a sleduje se hra stínů. Komu chybí hlava, ten do roka vážně onemocní nebo zemře.
  • Třesení bezem – svobodné dívky začnou třást bezem a dům, u kterého se rozštěká pes, znázorňuje místo, kde žije jejich budoucí ženich.
  • Kurník – dívka poklepe střevícem na kurník a naslouchá. Pokud se ozve slepice, zůstane svobodná, pokud se ale ozve kohout, brzy se vdá.

I když popsané zvyky patří pomalu do historických kronik, jejich praktikování utužovalo rodinu a zároveň bylo příjemným zpestřením štědrovečerní noci. Co takhle tyto zvyky alespoň občas obnovit?