Zdravý rozum je dobrý pomocník při úklidu

Pro 4, 2011 | Bydlení, Životní styl

Velký předvánoční úklid není zrovna ducha povznášející činnost. Ovšem maličko, alespoň trochu „pofackovat“ domácnost by to chtělo. Jak úklid přežít? Povoláme na pomoc zdravý rozum a rodinu. A nenecháme se deprimovat žádnými příručkami pro dokonalé hospodyňky.

Napište si seznam prací

Taková adventní neděle je ideální čas pro poradu se sebou samotnou. Děti, manžela, partnera či psa vyšleme na procházku. Uvaříme si dobrý čaj, vezmeme tužku a papír nebo nový dokument v  tabulkovém editoru. Rozhlédneme se bytem a sepíšeme seznam nezbytných prací k vytvoření sváteční domácí atmosféry.

Je opravdu třeba teď v zimě a v dešti umývat okna a riskovat nachlazení? Ne. Volají záclony po vyprání? Ano. Je nezbytné koberec čistit, a nebo ho stačí jen důkladně vyluxovat? Vymést pavučiny? Srovnat obsah skříní? Odnést konečně dětský bazén do garáže, pytle s odloženým šatstvem do charity a zavařeniny do sklepa?

Jestliže je seznam podezřele dlouhý, udělejme probírku. A až se vrátí děti, manžel, partner či pes z procházky, předložme jim tu výčetku společně s otázkou: Kdo kterou z těchto prací udělá? Možná se nikdo k žádné činnosti nepřihlásí. To se musí očekávat. Avšak i v takovém případě vaše cena vzroste: Všichni členové domácnosti si musí uvědomit, že jste jediný hnací a výkonný motor. Samozřejmě s plným právem na poruchu z přetížení.

Uklidit se dá i bez slovníku

Inkoustovou kaňku vyčistíme kyselinou šťavelovou, ovšem na skvrnu od inkoustové tužky musíme jít se slabým roztokem čpavku. Razítkovací barvu zničí peroxid vodíku, když před tím nejdřív odstraníme mastnotu pomocí benzinu nebo perchloretylenu.

Kdysi a kdosi vyslal do světa seznam fleků nejpodivuhodnějších původů a s nimi i doporučené zbraně k jejich zničení. Muselo se to stát někdy v dobách, kdy se zhrzená láska řešila vitriolem a místo do manželské poradny se zašlo k židovi pro kafe. Možná ještě prvorepublikoví materialisté prodávali čpavkovou vodu, potaš, glycerín,  trichlor a perchloretylen, kyselinu mravenčí, šťavelovou a vinnou, borax a mýdlové vločky. Dobré rady, kterak pomocí těchto „lučebnin“  vypulírovat domácnost, jsou však stále – zejména v předvánočním čase – publikovány a váženy nad zlato. Většina těch zázračných prostředků se do maloobchodní sítě nedodává už dlouhé desítky let. Navíc, kdyby se jich člověk v drogérii dožadoval, mohl by vzbudit zájem protidrogové policie.

Ano, mám flíčky na koberci

Nenechme si tedy diktovat, co čím máme vyčistit. Netrapme se tím, že naše matka a tchyně dělají všechno lépe. I na předvánoční úklid přece postačí obvyklý saponát, prací prášek a leštěnka na nábytek. A že na boku skříně, linoleu nebo ubrousku zůstal i po úklidu barevný flek? Ale vždyť z toho se přeci vůbec nestřílí. Zapalte františka a dejte se s dětmi, manželem, partnerem či psíkem třeba do zlacení ořechů. Určitě nějaké flíčky ještě přibudou. Jestli je nevyčistíte, nevadí. Budete mít hezkou vzpomínku na letošní Vánoce.