Děti a zubní prohlídky

Led 20, 2012 | Rodina, Životní styl

O dětský chrup se musí pečovat. Čištění zubů a dásní u kojenců je stejně důležité jako u dospělých lidí. V prvním roce života by se měly čistit dásně a zuby nejméně dvakrát denně jemnou gázou nebo speciálním kartáčkem pro takto malé děti. Důležité je naučit děti pravidelnosti.

 

Do kdy dětem čistí zuby dospělí?

Nejméně do předškolního věku je péče o chrup dítěte starostí nás dospělých. Dítě není schopno samo si kvalitně chrup vyčistit. Proto do šesti let čistěte zuby dětem vy, nebo je nechte zuby si vyčistit a poté je dočistěte. I po šestém roce kontrolujte čistění zubů. Dítě by si mělo zvyknout a přijmout pravidelné čistění jako samozřejmost.

Kdy s dítětem poprvé k zubaři?

První návštěva zubaře by měla proběhnout již na konci prvního roku života dítěte. Poté by se měly kontroly provádět dvakrát ročně, pokud si lékař nevyžádá častější návštěvu malého pacienta. Děti se často bojí stomatologické prohlídky. Ne vždy to je jen jejich vina. Často na jejich strachu máme podíl právě my dospělí. Uvědomme si proto, jak návštěvu zubaře před dětmi prezentujeme.

Nestrašte!

Dítě zubní prohlídkou nestrašte. Neříkejte mu nikdy, že jde k lékaři, kde by ho něco mohlo bolet. Řekněte potomkovi, že jde panu doktorovi ukázat, jak má krásné zoubky. U dítěte, o jehož chrup pravidelně pečujete, to je pravda. Pokud je dítě přesto neklidné a bojí se zoubky ukázat, poproste lékaře, aby dítě svezl na křesle. Na mnohé z dětí zabere právě toto. U jiných dětí pomáhá, když si maminka sedne do křesla a dítě si posadí na klín. Dítě se cítí v bezpečí a nemá v ordinaci strach.

Za prohlídku odměna

I toto je řešení. Naplánujte si s dítětem po prohlídce nějaký pěkný program, na který se potomek může těšit. Běžte na procházku, do ZOO, do kina, nebo si s dítětem zahrajte doma jeho oblíbenou hru.

Uvidíte, že váš potomek pravidelné prohlídky zvládne, mnohé děti se na ně dokonce těší. Dnes je spousta kvalitních stomatologů, kteří to s dětmi umí. V ordinacích se dětem rozdávají obrázky, hračky, omalovánky a další. Někdy je problém také v tom, že se dítě např. bojí zubaře-muže a ženu zubařku přijme bez problémů. V případě potíží zvažte i tuto možnost. V neposlední řadě pamatujte, že jste pro dítě vzorem. A proto i vy dodržujte pravidelnou zubní hygienu, choďte na pravidelné zubní prohlídky, kdy alespoň před dítětem ukážete, že ze stomatologa strach nemáte. Odměnou vám i vašim dětem bude zdravý a zářivý chrup bez kazů.