Když musí dítě nosit brýle

Led 13, 2012 | Rodina

Předepsal vašemu dítěti oční lékař brýle a to je odmítá? Stává se to poměrně často. Jak ale postupovat, aby dítě brýle přijalo?

Především byste měli brýle vybírat společně s dítětem a dát na jeho vkus. Pokud si dítě vybere brýle v pro vás nepřijatelné barvě, obrňte se trpělivostí a pamatujte na to, že brýle nebudete nosit vy, ale váš potomek. Ale i pak bývají problémy. Obrýlené dítě není vždy kladně přijato svými vrstevníky. Děti dovedou být zákeřné a každého, kdo se nějak vymyká ostatním, dokáží hodně potrápit.

Proto se snažte vysvětlit potomkovi, proč brýle nosí. Dovolte mu vybrat si malou samolepku, kterou si nalepí na postranice, chvalte ho, jak mu brýle sluší. A pokud nic nepomůže, svěřte se učitelce, která vaše dítě učí. Možná pomůže, když oblíbená paní učitelka pronese během vyučování větu typu: „Á, Anička má krásné brýle. Té to dneska sluší.“ Stejně tak, jako když si všimne, že dítě brýle nemá a poznamená: „Copak to s tebou dnes je? Jsi nějaká jiná. Aha, ty sis zapomněla ty krásné brýle? V nich ti to slušelo mnohem víc.“ Hlavně menší děti berou učitele jako autoritu a jeho názor se rychle změní i v jejich názor. Někdy pomůže kamarád, který brýle také nosí. Staršímu dítěti můžete vysvětlit, že jsou mnohem horší vady očí a spousta lidí je např. nevidomých. V porovnání se životem ve tmě  je problém brýlí zanedbatelný.

Metoda pochval
Pokud dítě zvládne neoblíbené brýle nosit, dopřejte mu malou odměnu. V létě si zajděte s potomkem na koupaliště za to, jak krásně brýle nosil. Holčičce, které se brýle nelíbí, kupte pěknou panenku s brýlemi. Jistě i ve svém okolí najdete spoustu lidí, které má dítě rádo a kteří musí brýle nosit.

Dítě, které si jednou zvykne na brýle, je přijme. Brýle se stanou součástí jeho osobnosti a nezřídka, když se problém oční vady vyřeší, se brýlí nechtějí vzdát. Dnes jsou brýle módním doplňkem a např. malé slečny si toho rychle všimnou.

A proto se brýlí nebojte, dítě za jejich nošení chvalte a o lidech s brýlemi se vyjadřujte pochvalně a s obdivem.