Máme dvojčátka

Led 6, 2012 | Rodina

Dvojčátka – kdejaká maminka obdivně vzdychne při pohledu na dvě téměř identická miminka. Ale dvojitá radost skrývá také dvojí starosti. Proč zatímco jedno sladce spinká, druhé dítě se dá do pláče? Proč zatímco jedno dítě chce v tichosti sledovat televizi, druhé touží běhat venku? I dvojčata, která jsou na sobě víc závislá než ostatní sourozenci, jsou dvě různé identity. A proto se obrňte trpělivostí.

Jak si odpočinout při dvojčatech?
Nestyďte se zapojit tatínka, požádat babičku, nebo třeba kamarádku. Nemusí si nutně brát na hlídání obě děti. Pomůže vám také, když vaše dobrá kamarádka vyveze na projížďku v kočárku jen jedno dítě. Nebo svěřte jedno dítě babičce, druhé kamarádce.

Jak předejít sporům mezi dvojčaty?
Především si musíte uvědomit, že prckové mají možnost srovnávat se se svým sourozencem víc, než jiné děti. Proto řada rodičů volí stejné oblečení, hračky i například nádobí. Je to správné, pokud sourozenci nemají prioritní zájem. A hlavně jen do určitého věku. Od batolecího věku, nejpozději však od věku pěti let, by se měla dvojčata podporovat v tom, že jsou každé jiná osobnost. Když jeden ze sourozenců miluje psy a druhý auta, měli byste vycházet z jejich vkusu a pořídit jednomu např. povlečení s pejsky, zatímco druhému dítěti koupíte povlečení s autíčky. I při volbě zájmových kroužků u dětí přihlížejte k jejich sklonům, dovednostem a zálibám. Dvojčata většinou navštěvují stejnou třídu na základní škole. Jsou spolu celé dopoledne, tráví spolu večery, prázdninové dny. A proto není na závadu, když jedno z dvojčat chodí na zpěv a druhé např. na karate. Mají si tak o čem povídat, mohou se seznamovat s novými kamarády a obohacovat tak jeden druhého. Díky tomu mohou vystupovat samy za sebe, a to jim pomůže i v dalším životě.

Hlavně nezoufejte. Jiní rodiče mají jen jedno dítě, vy zvládáte dvě děti najednou. Vaše děti budou mít ale vždy toho nejlepšího kamaráda ve stejném věku po ruce. Budou si rozumět víc, než jiní sourozenci. Je známé, že identická dvojčata často vytuší, když jednomu hrozí nebezpečí, je v nesnázích nebo nemocné.

A proto pamatujte, že dvojitá starost bude vždy vykoupená dvojitou radostí.