Na plese bychom se měly cítit jako královny

Led 19, 2012 | Krása, Životní styl

Podceníme-li přípravu na reprezentační ples, doplatíme na to samy. Budeme si připadat jako nahá v trní. Proto je dobré s předstihem zvolit šaty, boty, kabelku a rozmyslet účes a líčení. Ano, nebude to levné. Ovšem na ples nechodíme každý den. Někdy i pouhý dobrý vkus dokáže zázraky.

 

 

Na ples ve velké večerní

Šaty: jedině dlouhé. Délka do půli lýtek je omluvitelná snad jen u matek provázejících maturanty na ples. Nebo u maturantek. Mini se na ples nehodí, ani když máte nohy jako gazela. A naprosto nepřípustné jsou u žen nad pětatřicet let. V sukni a jinobarevné blůze budete působit jako nanynka. A vezmete-li si na ples svůj oblíbený kostýmek, nedivte se, když vás někdo osloví coby barmanku či šatnářku. Plesové šaty jsou drahé. Ale raději si pořiďte jedny elegantní, u nichž budete moci vyměňovat bolerka, šály a nápadnější bižuterii, než korzetové hrůzy z taftu pořízené na asijské tržnici. Jestliže si nedokážete sama sebe představit v šatech, můžete zvolit kalhoty. Ale musí mít společenský charakter: splývavý materiál a volný střih. A k nim střevíčky s podpatkem. Na cestu si přes šaty bereme paleto, kožíšek či dlouhý zimní plášť. Nikdy ne sportovní bundu.

Nepodceňujme výběr bot a kabelky

Boty: to je oříšek. Nic postavě nezalichotí jako střevíce s vyšším kramflíčkem. Ale zároveň musí být pohodlné – budete v nich tančit a postávat mnoho hodin. Měly by mít uzavřenou špici. Jednak to chrání před nemotornými tanečníky, a pak také – do páskových bot by se neměly nosit punčochy, a plesy se konají v zimě. Střevíčky vyčistěte a zkontrolujete stav opatků. Je opravdu trapné, když vám z pod princeznovských šatů vykukují roztřepené a „sešmajdané“ podpatky.

Kabelka: výhradně společenská. Malé psaníčko, zdobená textilní pompadurka. Vždyť v ní máte jen kapesníček, pudřenku, peněženku na pár drobných a flakónek s parfémem. Psaníčko můžeme nenuceně nosit pod paží, ani kdyby mělo řetízek či řemínek, neházíme si je přes rameno.

Líčení a účes mohou být nápadnější

Účes: chtělo by to kadeřníka. I krátký střih by vám měl oživit odborník. Dlouhé vlasy nenosíme na ples rozpuštěné: vadí to při tanci nám i společníkovi. Ples je ideální příležitost, kdy si můžeme dopřát i nápadné zdobení účesu: třpytky, květiny, čelenky, barevné či metalízové laky.

Líčení: večerní, slavnostní. Výhodou umělého osvětlení je, že ani větší vrstva líčidla nepůsobí příliš odpudivě. Můžeme si tedy dopřát mejkap, tvářenku, perleťový pudr, rúž i oči jako Kleopatra. S líčením začněme už odpoledne. Kdyby se něco nepovedlo nebo by partner vyslovil nesouhlas, máme čas dílo opravit. Netroufneme-li si na vytvoření slavnostního looku a nehledíme-li na každou korunu, nechme to na kosmetičce.

Obecné zásady platí nadčasově, bez ohledu na právě panující módu.