Obchodníci s „dobrou“ vodou

Led 3, 2012 | Jídlo

Zase někdo zvoní. Za dveřmi stojí se strojeným úsměvem na tváři pán v obleku s lesklými deskami v ruce. Během několika minut vás vystraší, že můžete přijít o své zdraví, ovšem záhy se rozjasní a nabídne kvalitní vodní filtr, který z vaší jedovaté vody udělá průzračnou studánkovou lázeň.

Je opravdu nutné panikařit a nakupovat vodní filtry zbavující chlorovanou vodu hořkosti, zvláštní pachutě a škodlivých látek? Podle čeho vybírat a v jakém případě vůbec přistoupit na tento doplněk?

Voda z vodovodu je běžnou součástí našich životů. Používáme ji ke všemu, a to i přímé konzumaci. Zvlášť rozsáhlé kampaně v posledních letech "kohoutkovou" vodu vysloveně velebí. Statistiky ukazují, že na tom s vodou nejsme tak špatně, tak k čemu vodní filtry? Kvalita vody je srovnatelná s vodou v PET lahvích a často ji i převyšuje. Pokud stojíte někde uprostřed a nechcete pít balenou, ale ani stáčenou vodu z kohoutku, můžete vodní filtr vyzkoušet. Vodu změkčuje a zbavuje ji mírně škodlivých látek, jako jsou např. dusičnany, těžké kovy, různé bakterie a chlor. Ovšem otázka je, jestli je vaše voda nekvalitní.

Jak to zjistit?

Kvalitu vody zjistíme velmi jednoduchým způsobem. Každoroční rozbory z městských vodáren jsou naprosto veřejnou věcí a na požádání získáte jejich kopii. Pouze dokumentace by vám ale stačit neměla. Voda může být ve vodojemech nezávadná, problém se občas vyskytuje v potrubích, z nichž nabírá nejrůznější usazeniny, takže to, co vám doma vytéká z kohoutku, nemusí vždy korespondovat s oficiální správou městské vodárny. Nejhorší je voda stojatá, takže přes noc. Ráno ji raději odtočte, jelikož se v ní těžké kovy určitě objeví. Pro váš klid si nechte udělat celkovou analýzu domácí vody, která vás vyjde zhruba na 1000 Kč. Jen tak se dozvíte, jestli je filtr opravdovou nutností.