Pozor, dítě na internetu!

Led 10, 2012 | Rodina

Počítač a připojení k internetu už je neodmyslitelnou součástí skoro každé domácnosti. Usnadňuje život a stává se takovou malou encyklopedií rad a užitečných nápadů. Ovšem v rukách našich dětí se tento nástroj může během několika okamžiků přeměnit v ničící zbraň. Je internet v rukou našich potomků bezpečný? Máme jejich touhu stát se součástí internetového hnutí tolerovat?

Internet a škola

Pokud se zaměříme na oblast vzdělávání a výuky, tak je internet bezkonkurenční záležitostí. Nalezneme zde mnoho studijních pomůcek, diskuzních fór, kde je možno se o dané problematice poradit s ostatními. Dokonce se stává i dobrým pomocníkem pro rodiče, kteří si mohou díky internetu připomenout, co ze školy dávno zapomněli a následně svým dětem domácí úkoly zkontrolovat.

Důvěřujte, ale prověřujte

Počítač by měl stát na dobře viditelném místě, nejlépe v obývacím pokoji, kde ho můžete mít kdykoliv pod dohledem a tím minimalizovat riziko, že by se vaše ratolesti oddávaly nějakým internetovým neřestem. Virtuální svět je plný násilí, sexu a nedůstojných stránek, které by vaše děti neměly raději navštěvovat. Stejně jako je hlídáte na hřišti před domem, tak je hlídejte i u počítačového stolu.

Rodičovský software

Dnes je běžně k sehnání šikovná utilita v podobě rodičovské kontroly, která umí znemožnit přístup na internet ve vámi zvoleném časovém období. Tohoto se dá využít v případě, kdy jste v práci, a vaše děti se vracejí ze školy, právě tehdy totiž dochází k největšímu násilí páchaného na dětech.

Povídejte si s nimi

Ptejte se dětí, kam rády chodí a co se na internetu dozvěděly, jen tak budete mít přehled o jejich internetových aktivitách. Určitě jim vysvětlete, ať nikomu cizímu ani jiným způsobem neodhalují citlivé údaje o své adrese a podobných věcech. Riziko internetové šikany je v dnešní době opravdu vysoké a stačí k tomu jeden neuvážený krok.