Tip na jarní prázdniny: Vysočina

Led 24, 2012 | Zajímavosti, Životní styl

Českomoravská vrchovina (obecně Vysočina) je ideálním místem pro zimní rodinnou dovolenou. Mírně zvlněný terén umožní běžkařské výpravy s dětmi, dostatek dobře udržovaných sjezdovek „rodinného“ typu uspokojí méně náročné sjezdaře. Ubytovacích kapacit je tu stále víc než zájemců o ně, takže zde lze bydlet za velmi slušné ceny.

Zimou na Vysočině jsou okouzleny nejenom děti. Největší tradici zde má běžecké lyžování. Vysočina je v zimě vstřícná k běžkařům. Na Vysočině sice nenajdeme žádnou klasickou hřebenovku po holých hřebenech a ani dlouhé obtížné sjezdy, ale přesto zdejší krajina umí lyžařům uchystat mnohá příjemná překvapení.

Výběr některých míst na Vysočině

Nové Město na Moravě: Nové Město se stalo baštou světového běžeckého lyžování: každoročně se zde konají mezinárodní závody v běhu na lyžích O zlatou lyži Českomoravské vrchoviny. Národopisná expozice, železářské a sklářské výrobky, instalace staré školní třídy, skautská výstava či historie výroby lyží a lyžování na Vysočině, to jsou hlavní lákadla Horáckého muzea, které najdeme přímo na hlavním novoměstském náměstí. Muzeum je spolu s muzeem v podkrkonošské Jilemnici jediným, které předvádí ucelenou expozicí o historii lyžování.

Žďár nad Sázavou: Jen několik oblastí a regionů se může chlubit takovou přírodní krásou, jako je tomu v případě Žďárska. Táhlá návrší zasněžených strání, zamrzlé rybníky ukryté do tajuplného lesního stínu, malebné vesničky. Je zde velmi uspokojivá nabídka stravovacích a ubytovacích služeb a kulturního vyžití. Žďársko je rovněž místem více než čtvrt tisíciletí trvajících setkávání svatojánských poutníků na Santiniho Zelené hoře – památce UNESCO.

Škrdlovice: Obce sdružené v subregionu Velké Dářko mají zájem na tom, aby se oblast stala atraktivnější pro turisty také v zimním období. Běžkaři mohou vyjet lyžích z Nového Města na Moravě přes Sklené, Cikháj a Škrdlovice až do Vojnova Městce.

Poličsko: Putování Vysočinou na běžkách může nabídnout nevšední zážitky. Počínaje Čachnovem začíná běžecký ráj pro nenáročné: Borová, Svratka, Pustá Rybná, Lucký vrch, Devět skal, Milovy.

Hlinsko v Čechách: Sjezdovka v Hlinsku bývá otevřena a osvětlena i večer k oblíbenému večernímu lyžování. Výborné podmínky pro běžkaře skýtají i povlovné kopečky kolem města.

Světlá nad Sázavou: Lyžařský areál na Kadlečáku získal oblibu u milovníků lyžování, a to nejen z Vysočiny. Upravovaná sjezdovka s ideálním sklonem, doplněná vlekem, je přímo předurčena k rodinnému lyžování, což dokazuje návštěvnost při příznivých sněhových podmínkách.

Máte dobré zkušenosti se zimní dovolenou na Vysočině? Sdělte ostatním čtenářkám své tipy v diskusním okénku.