Triky na posílení paměti

Led 30, 2012 | Životní styl

S postupem času se naše paměť, jako každá jiná věc, opotřebovává a vlivem degenerativních účinků polevuje na své síle. Poslední výzkumy prokázaly, že dobrá paměť není známkou nízkého věku, nýbrž způsobu života, který vedeme. Jakmile svůj mozek nezaměstnáváme a necháváme ho tzv. chřadnout, nemůžeme očekávat, že se nám odvděčí dlouholetým zachováním svých funkcí.

 

Vše závisí na tréninku a několika dalších aspektech s tím spojených. Tento článek vám prozradí užitečné tipy, jak svůj mozek a zároveň i paměť dokonale procvičit a tím si zachovat její flexibilitu a připravenost.

Zbavte se pomůcek

Používáte i k lehkým počtům kalkulačku nebo si před každým nákupem píšete malý seznam na papírek? Zkuste to na chvíli bez z těchto pomůcek a pokuste se svůj mozek více zaměstnávat, jen tak mu dáte šanci věci nezapomenout a zvýšíte jeho aktivitu.

Opakování matka moudrosti

Jestliže máte po ruce děti, tak si s nimi zahrajte oblíbené hry posilující mozkovou činnost. Ku příkladu můžete každý říct zvíře a druhý ho po něm zopakovat a přidat své, a tak pořád dokola. Jde o jednoduchou zábavu, která má blahodárné účinky na mozkovou kůru.

Pijme zelený čaj

Říká se o něm, že je skvělým antioxidantem, což možná víte, ale určitě jste doposud neslyšeli o jeho účincích blahodárně působících na soustředěnost a paměťové schopnosti. Dopřejte si každý den malý šálek tohoto lahodného čaje – nejlépe sypaný –  a bude vám to pálit ještě v devadesáti.

Pohyb je důležitý

Díky pohybu se váš mozek okysličuje, takže čím aktivnější vedete život, tím lepší výkony můžete čekat od svého mozku. Nemusíte zrovna utíkat pro kolo do sklepa. Postačí, když si každý den věnujete 15 minut času a dopřejete si osvěžující rozcvičku. Nebo na chvilku zadržte dech a poté zhluboka vydechněte. Toto dechové cvičení má taktéž skvělé účinky na aktivitu paměti.

Odpočívejte

Ano, i odpočinek je pro tuto část těla velice důležitý. Bez řádného relaxování a spánku se vaše paměť neosvěží a neočistí se od nepotřebných informací, které jste pochytili přes den. Vhodný způsob se skrývá i v meditaci.

 

Foto: pixmac.cz