Vyplatí se využívat povánoční slevy?

Led 9, 2012 | Krása, Životní styl

Třebaže někteří lidé často a rádi hovoří o špatné ekonomické situaci, začátek druhého roku druhé dekády druhého tisíciletí o žádné velké krizi nevypovídá. Alespoň ne ve velkých obchodních řetězcích. Kolony aut, přecpaná parkoviště a návaly lidí – to jsou každoroční nezaměnitelné znaky velkých povánočních slev.

Jsme opravdu tak bohatí, abychom mohli kupovat levné věci? Vyplatí se nakupovat ve slevě? A nebo jen utratíme „drahé“ peníze za kupu levných, ale naprosto zbytečných „šuntů“?

Zlevněná elektronika může být terno

Co se v povánočních slevách opravdu vyplatí koupit, je elektronika. To je také většinou zboží, které si plánujeme pořídit a obvykle dlouho předem počítáme s větší investicí. Pár ušetřených stovek (nebo i tisíců) pak skutečně potěší. Proč to zlevnění? Elektronické přístroje jako jsou fotoaparáty, videokamery, televize, „informační“ technika, ale i ledničky, pračky či chladničky jsou stále zdokonalovány. A to, co se nám ještě na podzim zdálo být posledním výstřelkem techniky a koupili bychom to hned, kdyby to nebylo tak drahé, je náhle vytlačováno modely novějšími, zdokonalenými, které výrobce potřebuje dostat na trh. A věřte, častokrát se jedná o změny nepatrné, spíše jen „kosmetické“ než funkční. Zlevněný fotoťák pro amatéra dokáže prakticky to stejné, jako jeho novější bráška. A tak to je s většinou elektroniky.

Přesto si, my dámy, na nákup vezměme nějakého mužského poradce. Oni ti chlapi tomu tak nějak lépe rozumí.

Opatrně s nákupem levné módy

Ošemetnější situace je v oddělení s oblečky. Tady je třeba velké obezřetnosti. Vestičky, svetříky, blůzičky, sáčka… No nekupte to, když to je tak směšně levné! Není čas zkoušet, honem, ať mi to někdo nevyfoukne před nosem. A pak doma zjistíme, že vesta je nemožná a k ničemu se nehodí, halenka je nám úzká přes prsa, v sáčku vypadáme jak naše vlastní matka před dvaceti lety a svetřík po vyprání tak zcuckovatěl, že je dobrý leda ke stírání prachu. Opravdu naštve vyhozená tisícovka za plášť (byť zlevněný na polovinu), když je z řídkého sukna a knoflíky na něm se trhají i s kusy látky. A do regálu s nenošenou obuví tajně uložíme ty báječně levné střevíce s roztomilou kytičkou, které tlačí, strašně z nich páchnou nohy a nosí je všechny čtrnáctileté krasavice z místní komunity nepřizpůsobivých. Laciná kabelka vypadá při nošení vždycky jako laciná kabelka.

Při nákupu zlevněných věcí je dobrá rozvaha a chladná hlava. Jak to říkaly naše babičky, když si nechávaly na míru šít kvalitní vlněný kostým? „Nejsem tak bohatá, abych si mohla kupovat levné věci.“

Víte, že…

…i na věci zakoupené v sezonní slevě se vztahuje obchodní zákoník? Platí pro ně dvouletá záruční lhůta a lze je reklamovat.