I pod brýlemi mohou být oči krásné a svůdné

Úno 7, 2012 | Krása, Životní styl

Všimli jste si někdy, jak nádherně vypadají modelky na reklamních plakátech v očních optikách? Skoro se zdá, že by jim bez brýlí dokonce něco chybělo. Jeden názor říká, že pod brýle si můžeme oči nalíčit jakkoliv – skla všechno zkorigují. Jiný názor oponuje: líčit se pod brýle je zbytečné. Jako vždy je i v tomto případě pravda někde uprostřed.

 

Zesláblé oči potřebují větší péči

Při líčení očí pod brýle obecně platí, že nejprve ošetříme okolí očí výživným krémem a barevně vyrovnáme pleťovým korektorem. Brýle navíc odhalí a zdůrazní oteklá víčka, takže někdy musíme začít den studeným obkladem. Nejlepší jsou použité sáčky čaje, které jsme přes noc uschovaly zabalené v chladničce. Stačí přiložit na deset minut na oči a otoky víček zmizí.

Líčení pod brýle má své zásady, které se odlišují v případě dalekozrakosti a krátkozrakosti. Čočky korigující krátkozrakost oči zmenšují a přibližují k sobě. Naopak čočky korigující dalekozrakost oči opticky zvětšují a oddalují. Odtud pak odlišný přístup k líčení. Nevhodné líčení umocní zkreslení očních partií dioptrickými skly a může působit až směšně.

Brýle na blízko mají zvětšující skla

Dalekozraké oči můžeme klidně orámovat tmavou až černou kontrastní linkou, použít syté barvy očních stínů na horní a dolní víčko i těsně pod obočí. Mimochodem pod brýle vždy používáme oční stín i na spodní oční víčko a linky zásadně též na horní i dolní víčko. U dalekozrakých očí vedeme linku od vnitřního po vnější koutek oka. Směle volíme tmavé barvy řasenky, třeba i černou, pokud to dovolí náš barevný typ a věk. Černá barva linek a řasenky působí kontrastně a poměrně tvrdě. Starší dalekozraké ženy by proto měly volit sytě hnědou či modrou, případně zelenou řasenku.

Krátkozraké oči je třeba zvýraznit

Krátkozraké ženy se řídí při líčení očí tím, že světlé barvy opticky zvětšují. Oční linky proto volí jen ve světlých pastelových tónech, přičemž je kreslí nikoli od vnitřního koutku, ale začínají zhruba ve třetině okraje víčka a linku vedou až k vnějšímu koutku. Také barva řasenky by měla být světlejší, nejlépe v přirozeném odstínu řas světlovlasých žen, nebo jen o tón tmavší. Tmavovlásky zase mohou směle použít řasenku o odstín světlejší, než je barva jejich řas. Stíny volí světlé jak na horní, tak na dolní víčko a těsně pod obočí nanášejí stín bílý nebo perleťový.

Problémy s líčením mají i ženy, které nosí brýle s velkým počtem dioptrií. Sice mohou volit plastové či skleněné čočky s vysokým indexem lomu, které zmírňují zkreslení, ale i tak je při deseti a více dioptriích optické zkreslení očních partií velké a vyžaduje zcela zvláštní techniku líčení, kterou se vyplatí konzultovat s odborníkem. Vhodné líčení může sice toto zkreslení zmírnit, ale musí být velmi citlivé ve výběru barev.

 

Foto: Deviantart.com