Kojenecké plavání

Úno 29, 2012 | Rodina

Před pár týdny se vám narodilo miminko a vy pomalu přemýšlíte, jak rozbít každodenní stereotyp? Pokud hledáte pro své dítě zábavu, která by mu dala i něco navíc a podpořila jeho zdraví, určitě zvažte volbu kojeneckého plavání. Užijete si se svým drobečkem spoustu legrace, uvidíte.

 

 

Co přináší?

Tato aktivita má spoustu kladů. Především si ji může společně s miminkem užívat také maminka nebo jiná blízká osoba a upevňovat tak oboustrannou citovou vazbu. Plavání podporuje koordinaci a motoriku dítěte a posiluje imunitní systém. Děti, které plavou, jsou odolnější, zdravější a otužilejší. Plavání zároveň upevňuje svalový aparát a působí kladně na psychiku, z malých vzteklounů se stávají klidnější a veselejší miminka. Pro maminku není nic příjemnějšího, než sledovat svého malého vodníčka, který se přátelí s vodou, hraje si a uvolňuje své emoce. I problémy spojené s usínáním zavedením kojeneckého plavání často odpadají nebo se alespoň zmírňují.

Plaváním lze také včas odhalit vývojové vady dítěte. Při pohybu ve vodě se mnohem dřív zjistí, zda má dítě vše na správném místě a pohybově reaguje, jak má. Dítě je tak ve spojení s živlem, ve kterém bylo celý svůj prenatální vývoj. Voda ho obklopovala, tvořila jeho prostředí, a tak se není proč divit, že malé děti se ve vodě zklidní, uvolní a cítí se dobře.

Odkdy je vhodné začít plavat

Pokud se rozhodnete s miminkem docházet na kurz, je běžné docházet tam jednou týdně. Pokud je plavání součástí rehabilitace, návštěvnost se zvyšuje na 2-3krát týdně. V současné době začínají plavat již miminka po zahojení pupíčku, na tzv. vaničkách. V šesti měsících, u některých plaveckých škol i dříve, přecházejí do bazénu.

Při plavání by nemělo být dítě přetěžováno, proto lekce u těch nejmenších netrvá déle než 15 minut. Naučte se naslouchat svému miminku a nenutit ho do plavání, když samo nechce. Pro dítě by mělo být dovádění ve vodě zábavou, zpestřením a obohacením. S plaváním se začíná při teplotě vody 36°C – 37°C, s věkem se teplota vody postupně snižuje. Dejte si pozor, aby miminko nebylo při plavání hladové nebo těsně po jídle, ideální doba na plavání je asi hodinu po svačině nebo obědě.

Na co si dát při volbě plavecké školy pro miminko pozor?

Jako rodiče jistě víte, že vaše dítě může onemocnět. Je proto dobré zjistit si předem, zda v takovém případě dostanete vynaložené prostředky zpět, popřípadě vám bude proplacena alespoň část financí. U maličkých dětí je vhodné vybírat bazény s vodou čištěnou ozónem. Takto ošetřená voda je pro dětskou pleť i oči mnohem šetrnější než voda běžně ošetřená chlorem.

Jedno velké plus na závěr

Pokud dítě projde kojeneckým plaváním, získává automaticky reflex zatajení dechu při pádu do vody. V podobné situaci je klidnější a snižuje se tak riziko jeho případného utonutí.

 

Foto: Pixmac.cz