Období vzdoru

Úno 8, 2012 | Rodina, Životní styl

Bývá také nazýváno „první pubertou“. Toto období nastává zhruba kolem druhého roku věku dítěte. To si naši malincí už uvědomují svou identitu a začínají prosazovat sebe, svou osobu před ostatními, zejména těmi nejbližšími.

 

 

Jak se období vzdoru projevuje?

Doposud hodné dítě se začíná vztekat, vynucovat si hračky a sladkosti, odmítá vše, co je mu kladeno, aby udělalo. Odmítá také pomoc ostatních se slovy: „Já sám, ne, nechci.“ A to i ve věcech, které samo nedokáže zvládnout. Mnohdy propadá záchvatům hysterie, úmyslně padá na zem, aby na sebe strhlo pozornost. Některé děti mlátí hlavičkou např. o topení, dokud neupadnou do krátkého stavu bezvědomí. Nemusíte se ale bát. Dítě obvykle brzy procitne a je opět „normální“. Jistou pozornost ale tento stav vyžaduje. Neodcházejte v takovém případě od dítěte a kontrolujte, zda je po pár minutách skutečně v pořádku. Ve vážnějších případech se poraďte s pediatrem.

Co dělat na veřejnosti?

Děti si během tohoto období nevybírají místo, kde své vystoupení provozují. Naopak, mnohé z nich ho předvádí právě v obchodě u pokladny, kdy si lehnou na zem a bez pytlíku bonbónů neodejdou, nebo si lehnou uprostřed chodníku a odmítají jít dál. Přitom hlasitě křičí, jsou rudí v obličeji, dupou nohama, nebo rozhazují kamínky a klacky ve svém dosahu. V takovém případě se snažte zachovat klid. Jde to těžce, ale když začnete panikařit, dítě obvykle přidá na intenzitě. Zkontrolujte, zda je v bezpečí, nejede kolem auto atd. Nenuťte dítě, aby vstalo a následovalo vás. To vede k opačnému chování. Naopak, na oko se rozlučte s dítětem a odcházejte. Samozřejmě, že dítě nebudete spouštět z dohledu, jen se třeba schovejte za roh domu, za strom atd., odkud bedlivě sledujte svého potomka. Můžete využít chodců na chodníku. Zejména zralé ženy toto znají, a když poznamenáte, že si paní jistě vašeho potomka vezme domů, dítě často dostane strach a vrátí se k vám. Ženy si takto začaly pomáhat a často některá sama osloví vzpouzející se dítě. Toto ztrácí převahu a vrátí se k mámě.

Některé další rady

Snažte se dovolit dítěti, aby zvládalo činnosti, které dosud nedělalo. Dovolte mu obouvat se samo, když to vyžaduje, oblékat se a vybírat si např. barvu oblečení, které si vezme na sebe. Kupujte botičky na suchý zip, volte jednoduché zapínání svetrů.

Pokud se dítě loudá, začněte vždy dřív s přípravou, abyste vše stihli. I uklízet hračky, ukládat se ke spánku, přípravu na mytí začněte dřív, abyste měli časovou rezervu.

Dávejte dítěti najevo svou lásku. Přesto v období, kdy se vzteká, přestaňte reagovat. Pokud se zklidní, opět si s ním hrajte, komunikujte a objímejte ho.

Pokud po dítěti vyžadujete, aby vám zazpívalo, namalovalo obrázek atd. a ono odmítá, nenuťte ho. Jednoduše si začněte zpívat a malovat sami. Dítě pochopí, že nevyhrálo, bude chtít zvítězit a udělá, co po něm požadujete.

Nejdůležitější pravidlo: KLID, KLID, KLID!
Nezoufejte, zvládnete to. A ještě budete vzpomínat, až se po letech setkáte s jinou, tentokrát již skutečnou, pubertou.
 

Foto: Pixmac.cz