S capartem do divadla

Úno 2, 2012 | Rodina

Jistě uvažujete, jak své dítě zabavit ve chvílích volna a zároveň rozšířit jeho kulturní uvědomění.  Je spousta akcí, na které můžete vzít své potomky. Jednou z nich je divadelní představení. Máme pro vás pár tipů a rad, jak zařídit, abyste si vy i váš drobeček divadlo opravdu užili.

Od kolika let vzít dítě do divadla?

Dětské publikum je tím nevděčnějším divákem, jakého může herec mít. To platí v případě kladného vnímání samotného představení. Naopak, pokud je výkon herce vnímán dítětem negativně, je právě dítě největším kritikem. Herci zaměření na dětské publikum toto dobře vědí a jsou na reakce dětí připraveni. Proto můžete bez obav s dětmi navštívit divadlo již od zhruba třetího roku jeho věku. To je už dítě dostatečně vyzrálé na to, aby zvládlo krátká pohádková vystoupení, nebo např. pásmo dětských písniček. Akce pro děti mívají navíc častější pauzy a snaží se zapojit do představení samotného diváka.

Reakce dětí

Děti jsou upřímnější, než my dospělí. I na divadelní představení reagují spontánně. Když se jim něco líbí, hlasitě tleskají, smějí se a klidně se vydají i na pódium podívat se, co se tam děje. Naopak, některé děti během napínavého děje pláčou, nebo jinak dávají najevo svůj nesouhlas. Je to normální. A proto by se představení s dítětem měl účastnit dospělák, nejlépe rodič, kterému dítě důvěřuje. Věnujte také čas výběru vhodného představení. Některé dítě dává přednost hudebním pořadům, jiné je zaměřeno na děj.  

Jaká pozitiva má divadlo na dítě?

Divadlo přispívá ke kreativnímu rozvoji osobnosti dítěte. Podporuje v něm jeho sociální vazby, rozvíjí jeho zvídavost, jazykovou vybavenost a představivost. Představení, do kterých je vtahován sám dětský divák, nutí dítě k soustředění a přemýšlení. Dítě si odnáší z divadla kladné pocity a rádo se do něj vrací.

Co dělat, když dítě divadlo nezaujme?

I to se může stát. Nemusí se jednat o stálý stav. Možná není dítě na divadlo ještě dostatečně vyzrálé. I děti stejného věku jsou různě rozumově vyzrálé. Některé děti dokáží divadelní představení se zaujetím sledovat již od ukončeného prvního roku věku, jiné jsou k tomu připraveny třeba až v předškolním věku. Pokud vaše dítě do divadla nechce, pláče u představení a vyrušuje, posuňte další návštěvu o několik měsíců. Divadlo by nemělo být pro dítě povinností, ale odměnou a příjemně stráveným časem.

 

Foto: Freerangestock.com