Už to víme, krabí tyčinky nejsou z kraba

Úno 3, 2012 | Jídlo, Životní styl

Surimi, krabí tyčinky. Ne, nerozhořčujte se nad tím, že s krabem nemají nic společného. Je to sice tak, nejsou z krabího masa, ale výrobce se nesnaží zákazníka podvést. Slovo surimi znamená náhražku. Konečně – nikdo si snad nemůže myslet, že by se čtvrt kila krabího masa prodávalo za dvacku.

Ovšem co to je za hmotu? Má něco společného s dary moře? Je zdravá či škodlivá? Má nějaké výživné hodnoty? A jak ji upravovat?

Již staří Japonci…

Surimi je polotovar z rybího masa. Technologie výroby se rozšířila z Japonska (odtud i slovo surimi). Japonští rybáři prý surimi vyráběli už v době před naším letopočtem. Účelem bylo (a stále je) vytvořit z méně kvalitních ryb náhradu vzácnějších druhů masa. Surimi je vyráběno ještě na moři. Do přístavu se dostává již hotový polotovar, což je praktické z hlediska úspory nákladních prostorů na rybářské lodi. Typickou rybou zpracovávanou na surimi je treska. Ale může to být třeba i žralok, sardinka nebo jiné méně hodnotné ryby. Rybí maso je zbaveno kostí a kůží, je rozmělněno a neustálým propíráním přijde vlastně o veškerou chuť a vůni. Zbude jen bílá proteinová kaše, která má schopnost tuhnout. Tento základní materiál, který tvoří opravdu jenom rybí bílkoviny, je dále upravován: přidává se do něho škrob, dochucovadla, konzervanty. Hmota se tvaruje do známé podoby tyčinek (nebo krabích klepítek či kroužků jakoby kalamárů) a hluboce zmrazí. Konečný produkt už tedy není čisté maso, ale proto není třeba zavrhnout jej. Ve srovnání s českou uzeninou je surimi (krabí tyčinky) „nutričním aristokratem“.

Krabí tyčinky ve studené i teplé kuchyni

Surimi tyčinky jsou vděčným materiálem pro rychlou přípravu pomazánek a salátů. Stačí jen rozmrazit. Je možno z nich vařit, úprava však musí být velmi rychlá (rozpadly by se).

Koktejl z krabích tyčinek

1 balíček krabích tyčinek, 2 pomeranče, 1 lžíce zakysané smetany, 100 g majonézy, sůl, bílý pepř, citronová šťáva, špetka cukru, 2 listy salátu, petrželka.

Rozmrazené krabí tyčinky vidličkou roztrháme. Pomeranče oloupeme a zbavíme i blanky na dílcích (nebo je okrájíme) a dílky nakrájíme na plátky. Majonézu promícháme se smetanou a ochutíme. Vše lehce spojíme a dáme vychladit.

Těstoviny s krabím masem a smetanovou omáčkou

500 g (1 balení) těstovin, 1 balení krabích tyčinek, 20 g másla, 1 smetanu, trochu kari koření, špetku soli a pepře.

Krabí tyčinky na jemno nakrájíme a zpěníme na másle. Ochutíme kari kořením, solí a trochou pepře. Zalijeme smetanou a chvilku povaříme do zhoustnutí. Směs vmícháme do uvařených těstovin. Podáváme s nastrouhaným sýrem.

Jaký ve váš oblíbený způsob úpravy krabích tyčinek? Podělte se s ostatními čtenářkami o své zkušenosti.

 

Foto: Deviantart.com