Děti a nechutenství

Bře 5, 2012 | Jídlo, Rodina, Životní styl

U dětí se často objevuje nechuť k jídlu. Dosud zdravé dítě bez problémů se najednou začne v jídle nimrat, někdy dokonce odmítá svá oblíbená jídla. Jak zařídit, aby se zase všechno vrátilo do starých kolejí? Buďte ale obezřetné, nechutenství u dětí může být známkou nemoci.

 

 

Děti a nemoc

Často je důvodem dětského nechutenství právě nemoc, jako například chřipkové infekce nebo žaludeční střevní infekce. Tyto reakce jsou velmi smysluplné, protože tak tělo mobilizuje své síly na obranu proti skutečné nemoci a už nevydává energii na trávení potravy.

Může se ale jednat také o psychický problém. Pokud je na vině psychika, často se u dítěte setkáme také s malou chutí do života. Dítě nejeví zájem o hru, je smutné a flegmatické. Svému potomkovi pomůžete tak, že ho motivujete k pohybu a hrám. Zorganizujte napínavý výlet, jděte pouštět draka, nebo si vymyslete jinou hru venku na vzduchu. Skákejte s ním, tancujte, hoňte se s ním. Dávejte dítěti najevo, že ho milujete, objímejte ho, povídejte si s ním. Naopak se snažte omezit jeho pobyt u počítače, televize, videoher a posedávání na gauči.

Někdy dítě trpí krátkým obdobím nechutenstvím bez zjevné příčiny. Měli byste v tomto období dítě k jídlu motivovat i např. hrou. Když jídlo, které svému potomkovi předkládáte, krásně naaranžujete (malým dětem vytvoříte z jídla na talíři např. postavičky, zvířátka atd.), jistě se dá k pár soustům zlákat. Vynechte sladkosti a sladké sycené nápoje. Ty tělu nepřináší žádné živiny, naopak je tělu vezmou. Vynechte uzeniny, slané lupínky a ostatní přesolené pochutiny. Zbytečně zatěžují organismus!

Co naopak ano?

Nabízejte dětem jídla častěji, ale v menších dávkách. Dávejte jim čerstvé ovoce, dělejte ovocné i zeleninové saláty. A pokud dítě odmítá ovoce v syrové formě, udělejte si např. posezení u ovocného fondue. Malá dávka kvalitní, nejlépe hořké čokolády, do které namáčíte na kousky nakrájené ovoce, jistě neublíží. I ovocné špízy, kdy ovoce, nebo i zeleninu, nakrájené na malé kousky napíchnete na špejle, děti zlákají svou barevností a pestrostí, aby alespoň ochutnaly.

V případě, že nechutenství přetrvává delší dobu, dítě není ohroženo žádnou nemocí, má např. bolesti bříška a pomalu hubne, je to stimulem k návštěvě pediatra. Ten zvolí další postup, popřípadě odešle dítě na odborná vyšetření.

Rozhodně už dnes nejsou známkou zdravého dítěte tukové záhyby a neforemná postavička, stejně tak jako obraz příliš hubeného, smutného a flegmatického dítěte. Zdravé dítě má chuť do života, bývá veselé, hravé, dovádivé a obvykle mívá i chuť k jídlu.  
 

Foto: Pixmac.cz