Jak si vybrat notebook

Bře 12, 2012 | Peníze, Životní styl

Notebook je moderním doplňkem, který nalezl od svého vzniku uplatnění v nejedněch rukách. Při jeho výběru si však musíte dávat pozor na několik důležitých aspektů. Ze všeho nejdříve si ujasněte, z jakého důvodu a pro jaký účel si přístroj pořizujete. Také je potřeba zohlednit specifické požadavky.

 

Jakou značku notebooku vybrat?

Na tuto otázku neexistuje zcela jasná odpověď. Každý z určitých důvodů preferuje jinou značku notebooku. Pokud v této oblasti tápete, tak si porovnejte jednotlivé nabídky výrobců a řiďte se jejich cenou. V případě, že si nejste svým rozhodnutím jisti, tak se raději obraťte na své přátele, kteří dané problematice rozumějí. Důležitým vodítkem v mlhavém nevědomí se mnohdy stává trvání záruční lhůty a v neposlední řadě také doba záruky, nezapomínejte ale především na technické parametry a výbavu (některé počítače se prodávají např. s operačním systémem, jiné bez ně, takže budou vyžadovat další investici).

Jak výkonný notebook zvolit?

V tomto ohledu je důležité si ujasnit, za jakým účelem si notebook pořizujete a podle těchto informací se rozhodnout pro optimální výkonost daného přístroje. Nenáročné zařízení nám postačí v případě, že na něm budeme spouštět klasické kancelářské aplikace, popřípadě vyhledávat informace na internetu. Pokud si notebook pořizujete kvůli hraní výkonnostně náročných počítačových her, či práci ve složitých grafických programech, tak se poohlédněte po co nejvýkonnějším modelu.

Jak velký by měl být pevný disk?

Z hlediska rozdělení rozlišujeme HDD a SSD (neboli solid state drive). I zde platí všeobecné pravidlo, které zohledňuje individuální potřeby uživatele. Jestliže plánujete uchovávat větší množství dat, fotografií, videí, tak by neuškodila větší kapacita pevného disku. Dnešní doba však nabízí i alternativu v podobě elegantního řešení skrytém pod pojmem externí disk, flash disk a v neposlední řadě i vypalování dat či optická média.

Klávesnice, grafika, baterie

  • Dávejte si pozor při pořizování menších notebooků, které nemají standardní velikost kláves. Dejte přednost přístroji s klávesnicí oddělenou fólií. Ta zaručuje bezpečnost a minimalizaci škod při styku s cizorodými látkami.
  • Pokud máte v plánu svůj notebook zatížit složitějšími úkony, tak se poohlédněte po kvalitnějších kartách třeba od ATI nebo nVidie. Nezapomeňte však, že čím větší budete vlastnit grafickou kartu, tím větší bude spotřeba energie.
  • Výdrž baterie je jedním ze zásadních parametrů při výběru přístroje, a přesto je často podceňována. Pamatujte na jednu skutečnost, že výrobce uvádí výkon baterie při absolutně nezatíženém stavu. Ve skutečnosti je výdrž mnohem nižší.

 

Foto: Pixmac.cz