Jaro ve znamení cyklistiky

Bře 7, 2012 | Rodina, Životní styl

Pryč je doba, kdy naše ratolesti jezdily takzvaně „pod tyčkou“ na podivném kostitřasu, opatřeném něčím, co jen vzdáleně připomínalo brzdy, bez zvonku a bez přilby. Žijeme v jednadvacátém století, a je to vidět i na našich jednostopých vozidlech.

 

 

 

Odkdy je možné jezdit s dětmi na kole?

Když si pořídíte cyklovozík, který se přimontuje za vaše kolo, můžete své potomky vozit prakticky od narození. Jen je nutné do vozíku dát novorozeneckou nebo dětskou sedačku. S vozíkem můžete brázdit cesty přibližně do věku 5 let dítěte.

A co když dítě maličko povyroste, ale samostatnou jízdu ještě nezvládne?

Pak máte také několik možností. Jednou z nich jsou dětské cyklistické sedačky, které se montují jak dopředu, tak dozadu, za dospělého cyklistu. Obě varianty mají své příznivce i odpůrce. Nechte si proto poradit od školeného prodejce, vyžadujte atestace a dejte na intuici. I ta z hlediska testů nejlepší sedačka nemusí být pro vás ta nejlepší. Na kole budete vozit své dítko právě vy, na vás je proto, abyste z jízdy měli požitek vy i vaše dítě.

Další možností je tzv. tažná tyč za kolo. Je běžně k prodeji v prodejnách s koly a cyklistickými pomůckami i na internetu. Touto tyčí spojíte rychle a bez nářadí své kolo a kolo svého potomka. Dítě nemusí šlapat a přitom si zvyká na jízdu na cyklistickém sedle a osvojuje si správné držení těla při jízdě. Obrovskou výhodou je, že tyč můžete kdykoli odpojit od dětského kola a dítě může část cesty, kdy jste např. na lepším a bezpečnějším místě, jet samo. Tyč přitom zůstává složená a bezpečně uložená na vašem kole. Jediným omezením je maximální váha dítěte, která se u většiny typů pohybuje kolem 32 kg.

Bezpeční na kole

Ať už vezete dítě v cyklovozíku, dětské sedačce, na vlastním kole spojeném s vaším tyčí, nebo když dítě jede samostatně, je vždy nejdůležitější bezpečnost! Každý cyklista by měl mít na hlavě schválenou cyklistickou přilbu. To proto, že při úrazech na kole často dochází k poranění hlavy. Přilba pádu nezabrání, pomáhá ale minimalizovat důsledky pádu. Od 1. 7. 2006 je u dětí do 18 let věku používání cyklistické přilby povinné. Dítě oblékejte do světlého a pestrého oblečení, nejlépe s reflexními prvky. To platí také pro dospělé.

Co by mělo mít samotné kolo?

  • Vyražené výrobní číslo na rámu nebo jinou identifikaci, pokud je vyrobeno po 1.1.2003.
  • Dvě na sobě nezávislé brzdy.
  • Vpředu bílou odrazku.
  • Vzadu červenou odrazku.
  • Na pedálech a v paprscích kol oranžové odrazky.
  • Za snížené viditelnosti – vpředu bíle svítící světlo a vzadu červeně svítící nebo blikající světlo.

Při cyklistice s dětmi dbejte na pravidelné přestávky, kdy si malý cyklista odpočine a občerství se. To vše přispěje k tomu, aby si dítě cyklistiku oblíbilo.

Pak už jen zbývá vybrat si správný typ kola a vyrazit. Na výběr máte kolo silniční, horské, trekingové, bikrosové nebo freestylové.

 

Foto: Pixmac.cz