Milujte se bezpečně. A naučte to své děti.

Bře 12, 2012 | Rodina, Životní styl

Dnešní mladí začínají sexovat mnohem dřív než jejich rodiče. Je přirozené, že věková hranice pro "poprvé" se s každou generací snižuje, potíž nastává ve chvíli, kdy své potomky předem dostatečně nepoučíte o tom, jaká rizika jim při milování mohou hrozit.

Zvlášť v posledních desetiletích přibývá sexuálně přenosných nemocí, velmi snadno se tak může stát, že pokud "ulítnete" s nesprávným partnerem, ponesete si plody této krátkodobé radovánky až do konce života. Ve stínu hrozby pohlavních chorob nezřídka s trvalými nebo smrtelnými následky se může zdát případné těhotenství procházkou růžovou zahradou. Své děti proto nejlíp ochráníte, když odhodíte zábrany a o sexu si s nimi promluvíte ve chvíli, kdy vás ještě budou poslouchat.

Stále ještě není na světě žádná převratná antikoncepce, která by měla širší použití a lépe vás ochránila, než starý dobrý kondom. Tahle latexová věcička je stálou součástí milionů kabelek, kapes u kalhot a nočních stolků. Denně kondomy použijí stamiliony lidí po celém světě. I když existuje spousta jejich odpůrců tvrdících, že sex, při němž asistuje šprcka (podle slovníku dnešních puberťáků), stojí za starou belu, je důležité si uvědomit, že opravdu neexistuje nic jiného, co by vás ochránilo před sexuálně přenosnými chorobami. Řekněte to dostatečně důrazně i svým potomkům, i když se u toho budou kroutit, případně rudnout.

Že vy sami jste byli v sexu uvědomělí, měli jste štěstí na partnera a "šprcky" jste v životě nepoužili? Pak asi nevíte, jaké jsou dnes na trhu druhy a jak se vlastně takový kondom používá… Výrobců je hned několik a je jen na samotném uživateli (v tomto případě spíš muži), aby si vybral toho, který je mu nejsympatičtější. Určitě si kupujte výrobky od tradičních a prověřených firem, na tomto zboží se nevyplatí šetřit. Vybírat si můžete z nepřeberného množství barev, chutí a tvarů (jeden čas byly extrémně oblíbené vtipné kondomy, takže jste svému partnerovi mohla navléknout třeba silikonového Santu), některé dokonce pomáhají řešit drobné sexuální nedostatky třeba větší lubrikací. Drtivá většina mužů "obléká" standardní velikost prezervativů, tedy přibližně 17 cm. Pokud koupíte malý, hrozí, že se protrhne (nemluvě o partnerově podlomeném sebevědomí), v opačném případě zase sklouzne a o nepříjemnost bude postaráno.

Doba tabu, zvlášť toho sexuálního už je snad pryč. Přestaňte se konečně stydět a minimálně o antikoncepčních pomůckách se mezi sebou a se svými dětmi bavte otevřeně. Jen tak se nám všem podaří zvrátit hrozivě vypadající statistiky nechtěných těhotenství a smrtelných nemocí.

 

Foto: Pixmac.cz