Saunováním ke zdraví

Bře 9, 2012 | Rodina

I u nás se objevuje víc a víc příznivců saunování. Není se čemu divit. Saunování posiluje obranyschopnost organismu. Pozitivní vliv má obzvláště na děti, které mají často respirační potíže a na astmatiky, kterým dokáže oddálit astmatický záchvat. Pro posílení imunity se doporučuje navštěvovat saunu pravidelně jedenkrát týdně.

 

Jakou saunu si vybrat?

Existuje několik druhů saun. Mezi nejčastěji navštěvované patří finská, parní a infra sauna.

Ve finské sauně dosahuje teplota vzduchu 60 – 90 °C (v některých saunách i mírně vyšší teploty) a vlhkost je 10 – 30 %. Teplota vzduchu v sauně je rozložená podle výšky jednotlivých stupňů lavic. V sauně se lidský organismus ochlazuje odpařováním potu. Spolu s potem se tělo zbavuje také odpadních látek. Do sauny byste neměli chodit nemocní a saunovat byste se měli pokud možno bez plavek a po důkladném umytí. Pobyt ve finské sauně by neměl být delší než 15 minut. Provádíme ho ve třech cyklech a nezapomínáme přitom doplňovat tekutiny.  Během saunování je také vhodné masírovat tělo k tomu určenými kartáči, a tím zvyšovat odvod potu. Po opuštění sauny se ochlaďte – buď sprchou, nebo vědrem či skokem do bazénku.

V infra sauně teplota dosahuje 40 – 60 °C a infrazáření proniká 2 až 10 mm hluboko pod tkáň. Tato sauna je zvlášť vhodná při poúrazových a pooperačních stavech, kdy ulevuje bolestivým a ztuhlým kloubům, svalům i měkkým tkáním. Po opuštění infra sauny se jen ochladíme vlažnou vodou a proces již neopakujeme.

V parní sauně je teplota 43 – 46 °C a vlhkost vzduchu až 100 %. Klima uvnitř lze obměňovat, je možné inhalovat páry s éterickými oleji nebo bylinami. Vlhké parní teplo zlepšuje prokrvení, čistí pokožku a působí proti celulitidě.

Při zálibě v saunování nemusí být sauna tabu ani pro děti. Jen na ně musíme brát ohled. Především je vhodné volit menší, rodinné sauny, před velkými veřejnými. Před návštěvou sauny bychom měli děti poučit, co je zde čeká. Protože děti se zahřívají dřív než dospělí, měli bychom čas strávený v sauně s dětmi úměrně zkrátit a volit nižší lavice. Také ochlazování by mělo probíhat spíš vlažnou sprchou, nikoli skokem do ledové vody.

Kdy začít se saunováním?

V našich podmínkách se nejčastěji začíná se saunováním u zdravých dětí od tří let. Přesto lze dítě brát do sauny i dříve. Ve Finsku, které je domovinou saunování, berou děti do saun již po zahojení pupečníku. A proto ani ročnímu dítěti zkrácený pobyt v sauně, pokud není vytopena na nejvyšší teplotu a dítě netrpí závažnou nemocí ledvin, srdce nebo vysokým tlakem, neublíží. Každá maminka zná své děťátko nejlépe a dokáže rozpoznat, kdy je pobyt dítěti nepříjemný. Pozorujte proto své dítě a při jakýchkoliv známkách nepohody saunu opusťte.

I dospělí saunující by měli být zdrávi. Nemáte-li jistotu, zda vám nebo vašim dětem sauna neublíží, poraďte se před první návštěvou se svým lékařem nebo pediatrem.

 

Foto: Aquapalace