Sněženky a bledule, první poslové jara

Bře 6, 2012 | Bydlení

Zimní období pozvolna předává svou vládu do područí přívětivějších jarních dní a spolu s nimi přicházejí i první signály teplejších časů. Příroda nám dává na obdiv svou regenerační sílu a během několika chvil se promění v životadárné prostředí pro mnoho rostlin a živočichů.

Pokud bychom hledali první zástupce, kteří orodují za odstoupení zimy, tak musíme poukázat na dva kvítky. Mají tolik odvahy, že se nebojí vystrčit své růžky a připomenout paní zimě, že by měla ulehnout ke spánku.

Sněženky a bledule patří do čeledi amarylkovitých a vyhovují jim místa hodně nasáklá vodou. Přesně takové se nacházejí na vašich zahrádkách pod keříky a stromky, kde se nejdéle drží sníh. Někdo si sněženky a bledule plete. Nenechte se však zmást jejich podobností. Pečlivě si prozkoumejte jejich okvětní lístky a uvidíte, že bledule je má všechny stejné, zatímco sněženky skrývají tři okvětní lístky vnitřní, které tvoří jakousi trubičku a tři lístky kolem nich.

Sněženka je poslem jara i lásky

Sněženek známe téměř 15 druhů. Jejich původ hledejme v Evropě s rozšířením až po Kavkaz. V České republice se vyskytuje pouze sněženka předjarní. Jde o vytrvalou bylinku dorůstající do výšky 15 – 20 cm. Svou pouť započínají ještě pod sněhem, teprve až první paprsek slunce jim dá vůli probudit se k životu. Kalíšek se typicky sklání k zemi a připomíná zvoneček. Sněženky se pěstují jen velice obtížně a k přímé výsadbě se používá dovezených druhů.

Bledule

S tímto křehkým kvítkem se můžeme setkat od února až do dubna. Jaro probouzí v přírodě ty nejjemnější tóny s nádechem romantiky a příslibem znovunalezené krásy.  Bledulí je celkem asi 10 druhů, v našich končinách se daří pouhým dvěma. Připomeňme si bleduli jarní a bleduli letní. Ostatní hledejme v jižnějších částech Evropy. Jejich kořeny sahají do Severní Afriky, odkud pocházejí i nám nejznámější verze, které byly na území Čech zaneseny druhotně.

 

Foto: Pixmac.cz