V gumových holínkách budete trendy, jen je třeba znát míru

Bře 27, 2012 | Krása, Životní styl

Tvrdit, že móda barevných gumových holínek nikdy nepomine by asi byla hloupost. Móda se nazývá módou právě proto, že nemá dlouhého trvání. Doufejme spíše v jiný jev: že barevné gumové holínky natolik zevšední, abychom si je mohly natáhnout i za pět let, když poběžíme v dešti na nákup, do práce nebo pro dítě do školy.

Zatím jsou stále módou (i když už ne tak horkou), takže stále máme příležitost být „trendy“, mít na nohách ve správný čas ty správné boty.

Nejsou gumáky jako gumáky

Barevné holínky vyráběné v současné době jako žádaná (praktická) móda vyhlížejí jinak, než modely, které jsme (a naše máma a její máma) nosily při práci na zahradě. Výrobci „civilních“ modelů gumových bot do deště se předhánějí v nápadech: fazony, barvy, pestré květinové, geometrické nebo abstraktní vzory. Puntíky, proužky, kára, pepita – dovoleno vše. Gumové holínky mají nápaditě tvarované podešve (častokrát v jiné barvě – doplňkové nebo kontrastní). Holeně jsou zdobeny aplikacemi, které jsou buď přiznaně dekorativního charakteru, a nebo mají působit „prakticky“ – i když přezky, kapsičky a jiné „vychytávky“ jsou spíše jen designerským trikem, který ovšem potěší. Gumové holínky bývají i zdobeny řetízky, kožešinou nebo plastem jiné vzhledové struktury.

Mládí má právo na svou módu

Je velmi laciné a populistické prohlašovat, že barevné holínky sluší ženám všeho věku. Je nutno zdůraznit: záleží na tom, o jaký model holínek se jedná, kolik let je dotyčné dámě a při jaké příležitosti je navlékla (respektive nesundala z nohou).

Pestré květinové vzory, výška holínek pod kolena, k tomu „áčkové“ mini šaty, retro look Twiggy nebo Sandie Shaw. Když je dívce do dvaceti let, může takový outfit zvolit (skoro) kamkoliv a všude bude působit půvabně, lehce provokativně, vesele, tajemně i sexy. Jestliže ženy do třicítky mocí mermo trvají na květinových „gumákách“, měly by ke stejnému úboru obléci jednobarevné leginy či úzké džínsy a holínky obouvat opravdu jen do deště nebo na volnočasovou příležitosti. Dámy kolem čtyřicítky a víc budou v květinových holínkách působit jako protivný, oku nelahodící „diblík“ (vzpomeňme například na Lenku Kořínkovou).

Stačí se včas přezout

Samozřejmě, i „ženská v nejlepších letech“ si může panující módu gumových holínek dopřát. Je ovšem třeba vybírat z jiného regálu. I když budou gumové holínky vždycky působit trochu jako „fórek“, výrobci nabízejí i elegantnější vzory. Manažerka, politička, podnikatelka či vědkyně „jistého“ věku se může za deště dostavit na společenskou událost v pršiplášti a v módních gumových holínkách s řetízkem nebo kožešinkou. Musí se z nich ovšem hned po příchodu přezout. Elegantně a mladistvě působí designové barevné gumáky, když je žena (jakéhokoliv věku) obuje za vlhkého počasí na chalupě, při zahradní party, na procházku po mořském pobřeží.

Natrhala lupení…

Jestliže jste zatoužila jít s dobou a chcete si pořídit barevné gumáky, nezačínejte výběr v obchodech s obuví (kamenných či elektronických). Věnujte nejdřív nějaký čas studiu současných oděvních trendů. Prohlédněte si stránky módních domů, seznamte se s tím, jaké oblečení je ke gumovým holínkám to pravé, abyste působila svěže a šik. Aby bylo na první pohled jasné, že jdete s módou a lidé si nemysleli, že jste jen pospíchala ze zahrady a zapomněla se přezout.

 

Foto: Kamik