Barevná typologie pro váš byt

Dub 11, 2012 | Bydlení, Životní styl

O vlivu barev na lidskou psychiku není pochyb. Každá barva v sobě nese určitou informaci, kterou podprahově předává naší mozkové činnosti. Barvy pomáhají lidskému tělu k lepšímu zotavení ze zdravotních komplikací, probouzejí kreativitu, vyvolávají radost, ale dokážou působit i negativně.

Pokud se chystáte své bílé stěny oživit, tak se nejdříve ujistěte, které barvy jsou do jakých pokojů vhodné. Barvy v domácím prostředí hrají významnou roli ve vybudování příjemné a zároveň efektivní atmosféry.

 

Dobře si to promyslete

Ne, nemusíte se bát, že vám budeme vnucovat jen jednu barvu do všech pokojů. Trh nabízí celé spektrum rozmanitých odstínů základních barev, které blahodárně působí na naše zdraví a psychiku. Klidně dejte prostor své kreativitě a osobitému cítění, jen si dejte pozor na některé sounáležitosti, jež bychom za žádných okolností neměli opomíjet. Je dobré si uvědomit, že vymalováno máte za několik hodin, avšak ve zvolených odstínech strávíte i několik let. Před prvním tahem se pořádně rozmyslete.

 

Prostorové vnímání barev

Ze všeobecného hlediska dělíme barvy na studené, teplé a neutrální (černá, šedá a bílá). Studené mají výjimečnou vlastnost v podobě prostorotvornosti. Místnost se vám bude zdát ihned větší. Naopak v případě teplých barev se celý prostor opticky zmenší, ovšem to přidává na útulnosti. Pokud potřebujete vymalovat malou místnost a přece jen jí chcete ponechat příjemný face lift, tak se rozhodněte pro studenou barvu a útulnost dožeňte vhodně zvoleným nábytkem a bytovými doplňky. Rozlehlé místnosti vymalujte teplou barvou, vyvolá to ve vás ten správný pocit bezpečí a harmonie.

 

Volíme podle povahy

Volba barev je důležitá nejen z prostorového vnímání, ale také z hlediska naší psychiky. Nejvíce aktivní je barva žlutá, která navozuje pocit duševní vyrovnanosti a myšlenkového uvolnění. V těsném závěsu je i žlutá, červená a purpurová. Tyto barvy se hodí do dětských pokojíčků, kuchyní, pracoven, zkrátka tam, kde vytváříme nějaký pohyb či aktivitu. Naopak do místností odpočinkových, jako je ložnice, v některých případech i obývací pokoj, je vhodné zvolit zástupce studených barev. Je dokázáno, že studené barvy respektive modrá, zelená a fialová, uklidňují. Pokud patříte k pasivnějším lidem, tak sáhněte po barvách teplejších. Probudí ve vás tolik potřebnou akci. Vždy se je snažte využívat s rozumem. V případě, že to s nimi přeženete, tak vás mohou po čase nepříjemně rozčilovat. Cholerikům se doporučují barvy studené, které jejich reakce umírní.

 

Špatné a dobré barevné kombinace

Vyvarujte se modré v kombinaci s obývacím pokojem, jídelnou, kuchyní nebo pracovnou. Žlutá barva je spojována s intelektem a napomáhá s trávením, proto si touto barvou vymalujte kuchyň, pracovnu, nebo dětský pokojíček. Královnou mezi barvami po psychické stránce je oranžová, určitě ji vneste do obývacího, dětského pokoje, jídelny nebo kuchyně.

 

Foto: Pixmac.cz