Bezdětných párů přibývá

Dub 4, 2012 | Rodina, Životní styl

Celosvětově přibývá párů, které nemohou mít děti a jen málokdo z nás si dokáže představit, jakým martýriem si partneři procházejí. V době do třiceti let doufáme, že se těhotenství přeci jen podaří přirozeně, pak už běžíme za lékaři – nejdřív žena, pak muž. Tak vypadá naprosto standardní vývoj ve většině rodin. Celý tento proces je samozřejmě doprovázen velkými emocemi a stresem na obou stranách.

Odborníci pomalu bijí na poplach, protože neplodnost většiny párů je z velké míry zapříčiněna naším životním stylem a věkem, kdy si chceme dítě pořídit. Žijeme ve velmi hektické době, stresujeme se v práci, kouříme, neustále se za něčím tak honíme, že se kolikrát i zapomeneme najíst. Zatímco generace našich maminek rodila nejpozději do 28 let, dnes je to hranice, kdy ženy o dítěti často teprve uvažují. S tím, jak přibývá starších prvorodiček, samozřejmě přibývá i těch, které se miminka přirozenou cestou nedočkají.

 

Udělejte pro své budoucí těhotenství maximum

Jen málokterá žena se sama rozhodne, že nikdy nechce mít dítě. Pro většinu z nás je ten malý křičící uzlíček v náručí vyvrcholením snažení a naplněním partnerského vztahu. I pokud si ještě pořád říkáte, že je na dítě dost času, začněte své tělo na případné těhotenství připravovat už teď. Stačí pomalu a nenápadně.

 

Nekuřte

Kouření je známý zabiják, zanechává v těle spoustu škodlivých látek a samozřejmě neprospívá ženským ani mužským reprodukčním orgánům. Jestli kouříte, okamžitě zahoďte poslední cigaretu, všechny zapalovače a sirky a známým oznamte, že přecházíte na zdravější životní styl. Jako bonus ušetříte spoustu peněz, za které si můžete koupit něco pro radost.

 

Omezte alkohol

Kdosi chytrý kdysi řekl, že alkohol je metlou lidstva. Lékaři navíc zvedají ukazováček ve spojení alkoholu a žen. My dámy totiž alkohol z těla odbouráváme mnohem hůř než muži, rychleji se opijeme a alkohol má na náš organismus mnohem destruktivnější účinky než na muže.

 

Vyzkoušejte doplňky stravy

Minimálně rok před plánovaným otěhotněním užívejte kyselinu listovou, pomáhá předcházet degenerativním změnám plodu. Samozřejmostí by měla být pestrá strava, pokud nejste schopna svému tělu poskytnout dostatek důležitých vitamínů a minerálů, sáhněte po těch v kapslích, určených pro budoucí těhulky. Vždy preferujte přírodní přípravky, mezi které patří třeba Fertilaid obsahující soubor vitamínů, minerálů a antioxidantů podporujících plodnost, a to ve variantě pro ženy a pro muže. Fertilaid pro ženy podporuje pravidelnou ovulaci, pomáhá docílit hormonální rovnováhy a zvyšuje tak pravděpodobnost početí. Oproti tomu Fertilaid pro muže podporuje tvorbu zdravých spermií a zlepšuje jejich pohyblivost a kvalitu. Pokud se rozhodnete pro cestu potravinových doplňků, vždy se zajímejte o jejich složení, důležité jsou také reference uživatelů.

 

Hoďte se do pohody

Pro celkový stav organismu je důležitý vnitřní klid. Ten rozhodně nenajdete, když ráno vyběhnete na poslední chvíli do práce s rohlíkem v ruce, během dopoledne zařídíte nejenom hromadu pracovních záležitostí, ale také hodíte manželovi oblek do čistírny a objednáte restauraci na zítřejší večer a odpoledne strávíte v podobném duchu. I když to může znít jako klišé, je důležité maximálně omezit stres. Pokud vám to finanční situace umožní, najděte si klidnější práci (ono se vám do ní bude po porodu také lépe vracet), vyčleňte si čas na sebe, své koníčky a přátele a myslete pozitivně.

 

 

Foto: Pixmac.cz