Český ráj lze poznávat i při jednodenních výletech

Dub 25, 2012 | Zajímavosti

Zajímavá část Českého ráje se jmenuje Drábovna. Najdeme ji vysoko nad pravým břehem Jizery mezi Malou Skálou a Turnovem. Pískovcová plošina je rozdělena do několika částí, oddělených roklemi zvanými Vondrova, Foukané díry, Přední a Zadní Kostel.

 

 

 

Putování za zajímavostmi Drábovny a Vazoveckého údolí můžeme začít u železniční zastávky u Turnova na trati z Liberce do Hradce Králové. V Dolánkách stojí roubený Dlaskův statek s expozicí muzea Českého ráje v Turnově. Je to nádherná selská usedlost z r. 1716, v níž se narodil a žil lidový písmák Josef Dlask. Statek bývá považován za nejhezčí dílo patrové roubené architektury u nás. Od statku vede červená značka vzhůru přes osadu Bukovina kolem Javůrkovy vyhlídky do skal Drábovny. Prochází nejkrásnějšími partiemi skalního města; ke zbytkům hrádku odbočuje značená cesta.

 

Krajina jako vymodelovaná

Mužský je nejen jméno vesničky a skalnatého vrcholku (462 m), ale i rozsáhlé pískovcové plošiny východně od Turnova, rozbrázděné desítkami skalních roklí, s pěti menšími skalními městy, se zbytky hradů a pravěkých sídlišť, jednoho z nejkrásnějších koutů Českého ráje. Z okraje skalní plošiny se otvírá nádherný pohled přes špice skalních věží do údolí Jizery, především pak na hladinu rozlehlého rybníku s podivným jménem Žabakor. Kopec nabízí neomezený kruhový výhled na Jizerské hory, Krkonoše, Trosky, Vyskeř, na špičaté kopce Českého středohoří, na Bezděz, Ralsko a Ještěd. Od chaty Na krásné vyhlídce míří turisté většinou k západu po červené značce, vedoucí při okraji skalní plošiny. Cesta prochází uzounkou skalní soutěskou, dlouhou asi 125 metrů, zvanou Studený průchod, projde Ženskými vraty a romantickým skalním terénem nás dovede ke Drábským světničkám

 

Z Bartošovy pece teče voda

Uprostřed skal na jednom z ostrohů jsou nevelké zbytky středověkého hrádku Drábovny, který dal celému skalnímu seskupení jméno.  Na západní straně spadá plošina Drábovny do Vazoveckého údolí, jímž protéká Vazovecký potok. V horní části údolí je turisticky atraktivní přírodní památka zvaná Bartošova pec – otevřená, asi 25 metrů dlouhá jeskyně, ze které vyvěrá silný Vazovecký potok o vydatnosti asi 15 litrů za sekundu. Bartošova pec je geologická zvláštnost. V dolní části údolí na výšině se dochovaly zbytky slovanského hradiště z 9. – 10. století s příkopy a valy.

 

Pěšky nebo s autem v záloze?

V osadě Voděrody vyměníme červenou značku za modrou, která vede přes osady Horky a Ondříkovice do Vazoveckého údolí. Na jeho konci u břehu Jizery se pustíme po červené značce zpět do Dolánek. Většinu trasy sleduje asfaltová silnička (vjezd povolen), na kterou se dostaneme z hlavní silnice od Turnova k Malé Skále odbočením na Borek. Vlastní skalní město včetně hrádku však musíme navštívit pěšky.

 

Foto: Zuzana Plocková