Hubnu, hubneš, hubneme

Dub 12, 2012 | Krása, Rodina

Vždy se převážně ženy snažily mít ideální a krásnou postavu. V dnešní době jsou víc a víc prezentovány ideály podvyživených modelek. Vidíme je všude: v tisku, v televizi, na internetu i na plakátech. Být hubená znamená být in, moderní, jít s dobou a být žádaná a oblíbená. Bohužel, s touhou zhubnout nepřicházejí pouze dospělí, ale dnes už i děti a často podléhají anorexii a bulimii.

 

Anorexie

Jedná se o jednu z poruch příjmu potravy, kdy se nemocný člověk neustále snaží mít kontrolu nad svým jídelníčkem a tělesnou hmotností, kterou se zároveň snaží neustále snižovat. Touto poruchou trpí ženy i muži, v dětství se nejčastěji objevuje v pubertálním období. Zejména dívky plnějších tvarů, které jsou na svou postavu upozorňovány a začínají mít touhu líbit se a vyrovnat se svým hubenějším vrstevnicím, často přejdou v hladovku. Nemocný člověk si ale ani při dosažení ideální váhy toto neuvědomuje a sám sebe vidí mnohem tlustší. Omezuje jídlo dál, trpí vyhublostí a při zanedbání péče se může vyhladovět až k smrti.

Léčbu svěřte lékaři. Často je nutná také psychiatrická hospitalizace, protože se jedná o psychickou poruchu a nemocný si často své problémy neuvědomuje. Jedná se o zdlouhavou a těžkou léčbu, jejíž úspěch spočívá v tom, že si nemocný sám uvědomí své problémy.

 

Bulimie

Bulimie jsou naopak opakující se záchvaty přejídání s následujícími snahami o kontrolu nad váhou těla. Nemocný se snaží v pocitu viny vyvolávat zvracení. Neváhá použít projímadla, krátkodobou hladovku a další léky. Bulimičky v záchvatu nemoci sní, na co přijdou, a proto se snaží jídlo před sebou schovávat, ničit i vyhazovat. Když ale udeří záchvat, jsou schopny si jídlo i ukrást. Vyvolávání zvracení zároveň poškozuje jejich zdraví. Často trpí nedostatkem vitamínů a minerálů, což se projevuje celkově na jejich zdraví.

 

Obě poruchy příjmu potravy jsou doprovázeny nervovou labilností, nevyrovnaností a častými depresemi. Pacienti mívají často sklony k sebepoškozování a pokusům o sebevraždu. Sami sebe nenávidí. Krokem k úspěchu je milující a trpělivé chování celé rodiny, klidné zázemí a porozumění. Přesto se jedná o dlouhodobou záležitost s nejistými výsledky. Nemocní se ke svým problémům často vrací a nikdy nelze s jistou říct, že pacient je zcela vyléčen. Důležité je změnit stravovací návyky a nalézt emocionální vyrovnanost.

 

Foto: Deviantart.com