Utahování opasků nabírá na obrátkách a spousta lidí se rychle loučí se svou dosavadní životní úrovní. Jednoduché to dneska má skutečně málokdo a v řadě domácností středních vrstev začíná boj o holé přežití. Během pouhého jednoho roku spadla do kategorie chudých celá řada domácností, některá média dokonce informovala, že na hranici chudoby se dnes pohybuje 40 % domácností.
Jak tedy zařídit, aby byly peníze na chod domácnosti i na konci měsíce? Jde to vůbec? Přijde vám, že jste udělali všechno a víc je už je nemožné? A co když jste přeci jen na něco zapomněli? Přečtěte si naše tipy, s jejichž pomocí opravdu ohlídáte tok každé koruny:
- Pokud chcete ušetřit, začněte vždy od těch největších žroutů energie. Tedy kuchyní. Vskutku máte všechny spotřebiče s nízkou energetickou spotřebou? Nejúspornější jsou spotřebiče se spotřebou A+++.
- Při vaření používejte pokličky a při pečení zbytečně neotvírejte dvířka od trouby.
- Vodu do hrnce nalévejte přiměřeně obsahu. Stejně to platí i o varné konvici. Je nesmysl na jednu kávu vařit celý litr vody.
- Pravidelné rozmrazování ledničky snižuje spotřebu energie.
- Lednička by se neměla zbytečně otvírat.
- Pokud nebudete delší dobu doma, vypínejte všechny elektrospotřebiče i elektroniku z elektřiny.
- S úsporou plateb za teplo vám, kromě nejrůznějších stavebních úprav, pomůže i správné vymalování interiéru. Teplé barvy stěn působí na vaše podvědomí, kdy navozují pocit přirozeného tepla, čímž se snižuje potřeba přitápět si.
- Kolik kontrolních světýlek vám zůstane svítit, než jdete spát? Vskutku musí svítit? Uvědomujete si, že právě díky nim můžete za elektřinu za rok zaplatit až o 300 korun více?
- Ušetřit můžete, když sloučíte všechny vaše půjčky do jedné. Konsolidace půjček zjednoduší celé splácení a zároveň představuje i jistou finanční úsporu.
- Pomoci s úsporami vám může i tzv. účetní deník, do něhož si budete zapisovat své útraty. Je to možná zdlouhavé, ale díky tomu získáte zcela jasný přehled, kam vám tečou peníze.
- Svůj smysl má i obálková metoda, kdy po zaplacení toho nejdůležitějšího dáte zbylé peníze na jednu hromadu a rozdělíte na daný počet dnů. Pak se prostě striktně držíte daného limitu. Peníze, které jste ten den uspořili, pak můžete přesunout buď na druhý den anebo si je dát stranou jako úsporu, či pro případ, kdy se zase stane opačný případ a peněz budete potřebovat akutně více.
Foto: Pixmac.cz