Jak na bylinky

Dub 2, 2012 | Bydlení

Příroda se začíná probouzet ze zimního spánku a vystavuje nám na odiv svou regenerační sílu. Nastává ideální čas na výsadbu životadárných bylinek. Jejich pěstování není nikterak složité a za vaši péči se vám zanedlouho odvděčí krásnou vůní a příjemnou chutí. Neexistuje lepšího kulinářského zážitku, než s čerstvě natrhanými zelenkavými lístky.

 

Včasný výsev

Ze všeho nejdůležitější je včasný výsev a jejich předpěstování. Jen tak maximalizujete výnos a vaše snaha nebude marným bojem o každičký centimetr výsledného vzrůstu.  V prvních měsících jara má slunce největší sílu a zároveň se i prodlužují dny, to je ten pravý čas k založení bylinné zahrádky. Pokud nemáte balkon, tak využijte každičkého prostoru za okny, kde jim bude taktéž dobře. Předpěstování je nejlepší v domácím prostředí, kde bylinkám můžeme zajistit stabilnější a teplejší klima. Celý proces se tak příjemně urychlí. Dopřejte jim dostatek světla a pravidelnou zálivku. Nejlepším místem pro prvotní výsev je tedy doma za oknem.

 

Zvládne to i začátečník

Pokud si zrovna moc nevěříte a jste v oblasti pěstitelského umění úplnými nováčky, tak svou pozornost zaměřte na nenáročné bylinky, mezi které patří pažitka, bazalka, petrželka, šalvěj, oregano, máta, tymián nebo saturejka. Před samotnou koupí se ujistěte, že vám prodejce nabízí čerstvé osivo. Platí zde jedno všeobecné pravidlo, že čím novější semena máte, tím větší je šance na úspěch.

 

Vhodné nádoby na výsev

Zde se fantazii meze nekladou. Využijte tradičních květináčů, balkonových truhlíků nebo obyčejných kelímků, krabiček a dalších misek nejrůznějších tvarů. Záleží, jestli bude nádoba sloužit k pouhému předpěstování anebo se nadále stane místem pro trvalý růst. V druhém případě zvolte nádobu, která bude splňovat funkční a zároveň i dekorativní požadavky. Jestliže si chcete bylinky nejdříve předpěstovat, tak můžete popřemýšlet o domácím fóliovníku či pokojovém miniskleníku, který dokáže udržet optimální klima pro růst mladých rostlinek.

 

Jaká zemina?

Bylinky nevyžadují příliš bohatý substrát, jen dbejte na to, aby zemina nebyla těžká, ta totiž znemožňuje klíčení a zakořenění rostlinek. V případě, že jinou zeminu nemáte, tak ji smíchejte s trochou písku, popř. rašeliny. Dokonce se dá zakoupit speciální substrát, který je přímo určen pro pěstování a výsev bylinek.

 

Správné vysévání a zalévání

Semena většinou vyséváme řídce. Rostlinky potřebují dostatek prostoru k ucelení silného kořenového systému. K hustějšímu výsevu se hodí např. pažitka, které se daří spíše v trsovém růstu. Vždy si řádně prostudujte obal semínek, kde by měly být uvedeny údaje o tom, jestli se jedná o bylinky klíčící na povrchu substrátu či pod tenkou vrstvou půdy. Nikdy zeminu nestlačujte a raději ji zalévejte pomocí plastového rozprašovače. Než se vytvoří kořenový systém, tak je zalévejte jednou až dvakrát denně podle vlhkosti půdy. Zeminu nesmíte nechat vyschnout, v takovém případě hrozí úhyn semen. Zprvu volte systém zalévání shora, později je možné lít vodu do podmisky.

 

Přesazování

Jakmile se rostlinky uchytily a daří se jim déle než jeden měsíc, tak by měly být dostatečně silné a připravené k opatrné manipulaci. Jako pomůcku na přesazování zvolte přepichovací kolík, je možné použít i obrácenou stranu lžíce. Přesazujte je v dostatečných rozestupech do řádně zvlhčené zeminy. První dny po přesazení jsou nejdůležitější. Pečlivě hlídejte půdu a nenechte ji vyschnout. Přesaďte si bylinky např. do proutěných košíčků a potěšte i své oko.

 

Foto: Pixmac.cz