Kočárek, naše první vozítko

Dub 30, 2012 | Rodina, Životní styl

Ještě než se naučíme chodit, vozí nás v kočárku. Je to naše první přibližovadlo, při jehož výběru bychom neměli brát první model, který je k mání. I když dítě rychle roste, měli bychom vybrat takový kočárek, který vyhovuje našim požadavkům a stylu života.

Pokud bydlíme ve městě a neholdujeme pohybu, víme, že se budeme pohybovat pouze na zpevněných cestách, vybereme si jiný kočárek, než maminka žijící v horách, na vesnici, nebo sportovní rodinka, která uvažuje o menších výletech do přírody i s nejmladším členem rodiny.

Vybírat můžeme z široké škály kočárků. Hluboké jsou vhodné pro děti do maximálně 8 měsíců, kombinované až do 3 let, stejně tak sportovní kočárky a "golfky" uvezou dítě až do 3 let.

 

Důležitá jsou i kolečka

Proč mají dnešní kočárky tolik různých typů koleček? A jaká jsou lepší? Tři, čtyři? Plastová, nebo ta nafukovací? Malá, nebo velká? Na to se pokusíme odpovědět.

Pokud budete často jezdit na procházky po nerovném povrchu, je dobré volit kočárek s odolnou robustní konstrukcí a velkými nafukovacími koly, která v terénu obstojí nejlépe. Jestliže žijete ve městě, bydlíte někde v patře bez výtahu a budete se často pohybovat hromadnou dopravou, volte raději kočárek s lehkou konstrukcí a menšími koly, která se dají natáčet.

 

A co, když je dětí více?

Kočárky pro 2 děti mají sezení vedle sebe nebo za sebou, současným trendem jsou kočárky, kde jsou děti umístěné „mimoúrovňově" nad sebou. Většina kočárků se sezením vedle sebe má šířku do 80 cm, takže se bez větších problémů dostanete do všech dveří. Některé typy jsou s hlubokou korbičkou, některé s vložnou taškou na miminka. Na některé je dokonce možnost nasadit 2 autosedačky. Ušetříte místo například při cestování autem a lépe se s nimi manipuluje třeba v nákupním centru. Kočárky se sezením za sebou, tzv. tandemy, jsou skladnější, ale většinou bohužel na úkor pohodlí pro děti a dost špatně se ovládají. Kočárky s úrovněmi nad sebou mají ohromnou výhodu variability nejen pro sourozence, ale také děti narozené brzy po sobě, díky možnosti kombinace sporťáku + hlubokého lůžka apod.

Vždy ale pamatujte, že v kočárku převážíte to nejcennější, co máte! Vy jako rodiče budete kočárek vozit nejčastěji a záleží proto na vás, jak se vám kočárek řídí a ovládá. Těžko vystačíte s doporučením sousedek a známých, když vám osobně kočárek nebude vyhovovat. Před koupí kočárku se projeďte po prodejně, zkuste s ním manévrovat, zatáčet, pokud můžete, vyzkoušejte také jízdu po nerovnostech. A zběžně si prohlédněte korbičku kočárku, zda nenarazíte na ostré hrany, o které by se mohlo dítě zranit. Vyzkoušejte stabilitu kočárku. To je důležité zvláště u kočárku pro starší děti, které se už staví na nožičky. Kočárek musí odolat jednostrannému zatížení, nesmí se překlopit.

 

Foto: Inglesina