Krásy exotického Turecka

Dub 10, 2012 | Peníze, Rodina

Letní dovolená je pro většinu Čechů jedinou dobou, kdy si opravdu udělají čas na svou rodinu. Výběr místa, kde svou dovolenou trávíme, proto neponecháváme náhodě, ale přemýšlíme, vybíráme a diskutujeme už od brzkého jara. Co si letos dopřát zahraniční hit posledních let – Turecko?

Turecko splní očekávání těch nejnáročnějších klientů a zároveň nadchne dobrodruhy baťůžkáře. Tahle islámská země je plná protikladů – nablýskaná města plná obchodů se zlatem a šperky a v kontrastu k nim osamocená stavení slepená z hlíny a kamení, z nichž vyběhne skupina žebrajících dětí, jen co se přiblížíte na dohled. Turecko nadchne každého cestovatele nepřeberným množstvím přírodních a historických krás vápencovým Pamukkale počínaje a legendární horou Olympos konče. Pokud byste chtěli projít vše, nestačil by vám na to celý rok, takže věřte, že zrovna sem se budete chtít hned příští rok vrátit.

 

Tipy pro pohodovou dovolenou

  • Dovolenou v Turecku neplánujte na poslední chvíli. Tedy pokud chcete, aby se vaše dovolená 2012 opravdu vydařila. Předem si vytipujte místa, která byste chtěli navštívit, domluvte se na nich s ostatními členy rodiny, ať se pak na místě zbytečně nedohadujete.
  • Až se budete rozhodovat, ve které zdejší destinaci zakotvíte, uvažujte nad tím, aby nabízela nejenom dostatek pláží a restaurací, ale poskytla také dostatek prostoru pro odpočinek a procházky. Městem, které snoubí turistické radovánky se staletou historií, je třeba oblíbená Antalya.
  • Do svých plánů nezapomeňte zahrnout návštěvu místních čajoven. Turci čaj milují, v horkém podnebí ho pijí teplý a oslazený. Údajně tak mnohem lépe zchladí tělo.
  • Nezapomeňte si na cestu přibalit šátek, dlouhou sukni a alespoň něco zahalující plavky. Šátek a sukni oceníte, až se budete chtít podívat do některé z mešit (a byla by škoda je nenavštívit), plavky se budou hodit pro každodenní návštěvu pláže. Jedete do islámské země, která neholduje příliš obnaženým ženám.
  • Bez opalovacího krému s vysokým ochranným faktorem se rozhodně v horkém počasí neobejdete. Tedy pokud nechcete strávit většinu dovolené s Panthenolem nebo jogurtem na spáleném nose.
  • Hodit se budou i tablety na zažívací obtíže. Pokud se vypravíte do větší divočiny, může se stát, že vás přepadnou podobné problémy, jako v Egyptě.

 

Foto: Travelportal.cz