Na sluníčko s ochranou

Dub 23, 2012 | Krása, Životní styl

Taky milujete, když se uvelebíte na plážovém lehátku a necháte svou kůži hladit teplými slunečními paprsky? A zůstane vám zasněný úsměv na tváři i ve chvíli, kdy si uvědomíte možné dopady častého opalování? Nebojte se, nebudeme vás zrazovat od vycházení na letní slunce, jen vám poradíme, jak svou kůži chránit, abyste se vyhnuly nepříjemným zdravotním problémům.

 

Základní pravidla pro zdravé opalování jsou jednoduchá, ale rádi na ně zapomínáme. Pojďme si připomenout, jak se pod horkými slunečními paprsky chovat, abychom ochránily zdraví své a své rodiny.

 

V poledne ze sluníčka pryč

Všude na světě jsou sluneční paprsky nejintenzivnější v době kolem poledne, tedy zhruba od 11,00 do 15,00 hodin. V tuto dobu byste měly přesídlit z otevřeného prostranství pod střechu nebo rovnou do uzavřené místnosti.

 

Záchrana jménem UV filtr

Vlivem našeho chování k životnímu prostředí jsou sluneční paprsky stále intenzivnější a škodlivější. Proto nespoléhejte jen na ochranné opalovací krémy, ale jejich funkci podpořte správně zvoleným prodyšným oblečením, kloboukem a brýlemi s UV faktorem.

 

Co označuje SPF faktor?

Velmi jednoduše řečeno udává číslo na lahvičce opalovacího přípravku dobu, o kterou si můžete prodloužit svůj pobyt na slunci s ohledem na svůj fototyp. Zákonitě tedy platí, že světlé typy lidí potřebují silnější ochranu před sluncem, tmavší typy mají situaci o něco jednodušší. Vždy ale berte ohled na místo, na němž se pohybujete, a tomu přizpůsobte i sílu použitého přípravku. Bylo by mylné si myslet, že ve stínu není třeba používat opalovací přípravky, i zde na vás dopadá zhruba polovina sluneční intenzity.

Pro vycházky na jarním sluníčku obvykle postačí přípravky s faktorem 10, do exotiky rozhodně nevyrážejte bez lahvičky s SPF alespoň 30. Uši, lícní kosti a nárty si zaslouží ještě vyšší faktor.

 

Jak vybrat správný opalovací krém

Stejně jako na jídle bychom neměly šetřit ani na opalovacím krému. V tomto segmentu platí, že značkové výrobky jsou kvalitnější, vývoj opalovacích přípravků je totiž velmi nákladný a to se samozřejmě promítne i do ceny. Je jen na vás, jestli si vyberete přípravky od "slunečních" značek, jako je Daylong, nebo si koupíte opalovací krém od své oblíbené kosmetické firmy. Výborné jsou třeba Bioderma, Photoderm, Vichy, Capital Soleil, La Roche, Athelios, Avene, Heute nebo Altermed. Dražší krémy obsahují často přírodní, nechemické filtry, které jsou šetrnější k pokožce, navíc zajistí lepší ochranu, pokud se chcete koupat nebo se víc potíte.

Je úplně jedno, jestli zvolíte krém, opalovací mléko nebo olej, cílem je, abyste dostatečně ochránila svou pleť. Důležité je volit správný ochranný faktor a na každou část těla správný přípravek: existují např. speciální tyčinky na rty nebo krémy na obličej.

Zaměřte se i na to, zda jsou opalovací přípravky neparfemované. Jednak se nebude jejich vůně rušit s vaším parfémem, co je ale důležitější, vyhnete se tak případným alergickým reakcím. Kůže na sluníčku může reagovat jinak, než jste zvyklé a případné sluneční vyrážky nebo zarudlé flíčky asi nejsou tím, co byste si chtěla z pláže přinést domů.

 

Kde nakupovat

Pokud si chcete koupit kvalitní přípravek a zároveň trochu ušetřit, podívejte se do prověřených internetových obchodů. I zde vám dokážou odborně poradit, ale nemají na výrobcích vysoké marže. Za příznivou cenu si díky tomu budete moci koupit i opalovací krém o třídu vyšší než byste si mohly dovolit v kamenném obchodě.

 

 

Foto: Pixmac.cz