Ovesné vločky jsou šedé eminence zdravé kuchyně

Dub 27, 2012 | Jídlo

Kdyby se na potravinové suroviny měly psát básně, ovesné vločky by mohly být z nejopěvovanějších. Šikovná moderní hospodyňka je má vždy v zásobě. Vločky jsou chutné, rychle uvařené, využitelné na desítky způsobů. Ale především jsou zdravé a velmi levné.

 

Ovesné vločky nejsou žádnou novinkou, vařilo se z nich už v dobách, kdy lidé o nějakém „zdravém“ stravování vůbec neuvažovali. Porridge známe jako dennodenní pokrm chudých Britů v románech z poloviny 19. století. Zavářet vločky do polévek radila Anuše Kejřová. A müsli jako „zdravé švejcarské snídání“ si do sešitu receptů zapsala v roce 1932 i prostá kuchařka Máňa Táborská z Pardubicka.

O kladných vlastnostech vloček si přečteme třeba ve Wikipedii.Teď nás zajímá, na co je lze ve zdravé a úsporné kuchyni využít.

 

  • Porridge. Vločky jemně opražíme, zalijeme vodou a uvaříme do měkka. Přisolíme a podáváme s osmaženou cibulkou, opraženou slaninou, volským okem, opečenými plátky šunky či dobré uzeniny. Nebo vaříme v mléce se špetkou soli a pak přisladíme a posypeme podle zvyku: kakaem, perníkem, kompotem, čokoládou. Porci můžeme polít máslem.

 

  • Zahušťovadlo polévek. Máme-li vločky, není třeba dělat jíšku. Rozvařené vločky polévku zdravě zahustí, aniž by ji chuťově ovlivnily. Tip: na tuku osmažte větší cibuli, když je zlatá, přidejte lžíci sladké papriky, lžičku kmínu, 200 gramů vloček, dvě nakrájené brambory a 2,5 litru vody. Za 15 minut je hotová výtečná gulášovka, kterou jen dochutíme třeným česnekem, solí a majoránkou.

 

  • Ovesný šoulet. Uvaříme jakékoliv luštěniny (nejlepší je cizrna) a v jiné nádobě poloviční množství vloček, které po varu propláchneme vodou. Smícháme s luštěninami a osmaženou cibulí, kořeníme pepřem nebo česnekem. Podáváme s uzeným, škvarky, s opečeným párkem nebo jen se salátem z kysaného zelí. Vločky v šouletu nenadýmají jako tradiční kroupy, a navíc – děti někdy kroupy nechtějí jíst.

 

  • Karbanátky. Na půl kila mletého masa přidáme hrnek vloček, koření a půl hrnku vody. Necháme odležet. Pak tvarujeme placičky a opékáme či grilujeme. Není třeba vajec ani strouhánky. Do karbanátků z vařené zeleniny nepřidáváme vodu, naopak vajíčko a trocha strouhánky na spojení hmoty jsou nutné. Tip: Půl kila mletého vepřového prohněteme s 250 gramy vloček, cibulí, česnekem, hrnkem vody, trochou pepře, majoránkou a lžičkou mletého zázvoru. Zvolna upečeme v tukem vymazaném pekáčku. Podáváme s brambory a se zelím či studené s chlebem, cibulí a hořčicí.

 

  • Moučné výrobky. U jídel z mouky (knedlíky, slané pečivo, lité moučníky) můžeme nahradit čtvrtinu množství bílé mouky ovesnými vločkami. U jídlech z brambor (bramboráky, chlupaté a bramborové knedlíky) může být podíl vloček vyšší. Do litých buchet typu perník vločky předem jemně opražíme – nahradíme tím ořechy.

 

 

Foto: Pixmac.cz